Czy „Gra o tron” pokona „Opowieść podręcznej”? Czy Banderas pokona Cumberbatcha? Za kogo trzymać kciuki? Odpowiedzi w naszym dodatku serialowym

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PIERWSZA STRONA - RADOSŁAW CZYŻ

KOGO POMINIĘTO ALBO NIE DOCENIONO? Znakomity „Odpowiednik” jest nominowany tylko za najlepszą czołówkę, a powinien być w kategorii najlepszy serial dramatyczny, np. zamiast lubianego, ale nieprzełomowego „Stranger Things” czy „Westworld”, którego drugi sezon wielu rozczarował. Na nominację, a nawet wygraną, liczył pewnie J.K. Simmons, laureat Oscara, który w„Odpowiedniku” brawurowo wciela się w dwie wersje tego samego bohatera.

Powracający po latach „Twin Peaks” ma ledwie dwie nominacje (za scenariusz i reżyserię). A serial Davida Lyncha zachwycił krytyków i udowodnił, że w starą markę można tchnąć nowe życie. Brak innych nominacji to nieporozumienie.

Świetna „Obsesja Eve” - też tylko dwie nominacje. Dla Sandry Oh w głównej kategorii aktorskiej (pierwsza azjatycka aktorka z nominacją w tej kategorii) i za scenariusz dla twórczyni serialu Phoebe Waller-Bridge. Zabrakło nominacji dla najlepszego serialu i za rolę drugoplanową dla hipnotyzującej Jodie Comer. KTO WYGRA W GŁÓWNYCH KATEGORIACH? Na stronach 8-13 opisujemy nominowane seriale i typujemy faworytów. Ale typowanie w kategoriach aktorskich to trudniejsza sztuka, bo konkurencja jest w tym roku zabójcza.

Czy za najlepszą aktorkę (w serialu dramatycznym) powinno się uznać żegnającą się z rolą królowej Elżbiety II Claire Foy z „The Crown”, czy świetną Keri Russell z zakończonego w tym roku serialu „Zawód: Amerykanin”? Zasługują obie i dla obu to ostatnia szansa. A może znowu Elisabeth Moss z „Opowieści podręcznej” czy wspomniana Sandra Oh?

Z aktorami dramatycznymi jest prościej – faworyt to Matthew Rhys z „Zawód: Amerykanin”. Ale wśród aktorów seriali limitowanych akademia wybiera między Benedictem Cumberbatchem („Patrick Melrose”), Antonio Banderasem („Picasso: Geniusz”) i fantastycznym Darrenem Crissem z „Zabójstwa Versace: American Crime Story”. No i który z nich?

Zwycięzców poznamy w nocy z poniedziałku na wtorek. WPolsce żadna stacja TV nie transmituje gali. Informacje podamy na Wyborcza.pl.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.