TWINPEAKS ZRAPERAMI

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PIERWSZA STRONA -

Atlanta, stolica Georgii, stanu słynącego niegdyś z plantacji bawełny, brzoskwiniowych sadów, Ku Klux Klanu, masowych linczów i tego, że urodził się tam Martin Luther King. Atlanta to jedno z największych skupisk afroamerykańskiej społeczności w USA. Stanowią 60 proc. populacji miasta, głównie na przedmieściach, gdzie jedna piąta ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa.

Jednym z nich jest Earn (Donald Glover), ledwie wiążący koniec z końcem trzydziestolatek. Gdy dowiaduje się, że jego kuzyn Alfred (Brian Tyree Henry) ma szansę na wybicie się w świecie ulicznego rapu, rzuca pracę i zostaje jego menedżerem. Towarzyszą im Darius (Lakeith Stanfield), ekscentryczny przyjaciel Alfreda, trochę filozof, trochę wariat, oraz Van (Zazie Beetz) – była, potem aktualna, a potem znów była dziewczyna Earna i matka jego kilkuletniej córki.

„Atlantę” trudno zaszufladkować. Donald Glover, twórca serialu, mówi, że to coś jak „Twin Peaks z raperami”. Celne porównanie. Serial, choć surrealistyczny i zabawny, pokazuje gorzką prawdę o życiu młodych czarnych Amerykanów. Doskonałe scenariusze, aktorstwo i realizację Akademia doceniła rok temu dwiema statuetkami Emmy. Teraz „Atlanta” ma aż 12 nominacji i wielkie szanse, by większość z nich zamienić na nagrody.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.