1920. BITWA WARSZAWSKA

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PIERWSZA STRONA -

reż. Jerzy Hoffman Ulubiony aktor Jerzego Hoffmana został Piłsudskim w jego „1920 Bitwie Warszawskiej”. Także jako postać drugoplanowa. Wystylizowany przez Waldemara Pokromskiego mówi do oficera, który przynosi mu rozszyfrowaną depeszę Tuchaczewskiego: „Jeśli to prawda, ma pan Virtuti, jeśli niepraw-

LEGIONY

reż. Dariusz Gajewski Jan Frycz jest Józefem Piłsudskim w kręconych teraz „Legionach” Dariusza Gajewskiego, zarejestrowano już 60 procent zdjęć. Jak mówi reżyser, jest to raczej film o szeregowych legionistach niż o Piłsudskim, ale ten oczywiście odgrywa w nim znaczącą rolę. Akcja dzieje się w latach 1914-16, od wyjścia I Kom-

DROGI WOLNOŚCI

reż. Maciej Migas Emitowane od września „Drogi wolności” Macieja Migasa to „babski” serial przedstawiający losy trzech sióstr Biernackich – Maryni (Paulina Gałązka), Aliny (Katarzyna Zawadzka) i Lali (Julia Rosnowska) – które w listopadzie roku 1918 zakładają w Krakowie tygodnik „Iskra”. Akcja doprowadza gimnazjalistę (Jakub Dyniewicz) i studenta (wtedy rolę przejmie Otrębski). Niesforny Ziuk będzie przeciwieństwem statecznego starszego brata Bronisława (Sebastian Cybulski), w przyszłości sławnego etnografa. Obaj jednak zaangażują się w działalność antyrosyjską i obaj wylądują za to na zesłaniu na Syberii. Ziuk na pięć lat. Poznamy też ciotkę Stefkę (Ewa Wencel), która uczy chłopca patrio- da, będę musiał pana rozstrzelać”, i z kamienną twarzą pali papierosa, a potem szykuje kontrofensywę znad Wieprza, krzycząc: „Jesteśmy za słabi, żeby się bronić. Musimy atakować. Kto się boi Waterloo, ten nie ma Austerlitz”. Wątpiącego w zwycięstwo premiera Władysława Grabskiego (Michał Żebrowski) wywala na zbity pysk. Najlepiej czuje się z Wieniawą-Długoszowskim (Bogusław Linda). Wmontażu wypadła m.in. sce- panii Kadrowej z krakowskich Oleandrów aż po bitwę z Rosjanami pod Kostiuchnówką.

Według Gajewskiego kluczowa dla filmowego Piłsudskiego jest scena, w której siłą woli przerywa on kłótnię między swoimi Strzelcami i Drużyniakami, każąc im wymienić się odznakami. Piłsudski Frycza nie ma wschodniego zaśpiewu, który brzmiałby na ekranie śmiesznie. – Janek nie próbuje go naśladować je aż do roku 1926. Piłsudski jest tutaj herosem podpatrywanym z daleka: ciężarnej Lali, która ucieka do Jędrzejowa, przypadkiem udaje się zrobić z komendantem wywiad.

W maju ubiegłego roku Bosak był Piłsudskim także w inscenizacji historycznej „Wjazd Legionów do Kielc” należącej do serii „Historia w ożywionych obrazach”. tyzmu. Otrębski był dotąd wyłącznie serialowym epizodzistą. Zdjęcia powstają w Przemyślu. Emisja całości w 2019 r. Na s. 18-19 więcej o programach TV na 11 listopada na z francuskim generałem Weygandem (Wojciech Pszoniak). Wniej Weygand pojawia się u Piłsudskiego, który pyta go, ile przyprowadził dywizji. – Żadnej. – To po co pan przyjechał? – Żeby objąć dowództwo. – Ja rozpocząłem tę awanturę i ja ją zakończę. Pańskie rady mogą się najwyżej przydać mojemu szefowi sztabu. Pszoniak i Olbrychski zagrali to w języku Moliera. W końcu obaj występowali w paryskich teatrach. 1:1 – mówi Gajewski. – Gra Marszałka po swojemu, koncentrując się na pytaniu – skąd Piłsudski brał swą moc? Myślę, że odpowiedź na to pytanie zawiera się w zawołaniu Piłsudskiego „Duszę chcesz, duszę daj”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.