TAKA ZARADNA NASZA PANI

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PONIEDZIAŁEK - PAWEŁ MOSSAKOWSKI

nauczycielka jest przewodniczącą partii w szkole, wdową po oficerze, jej siostra mieszka w ZSRR. Dojdzie więc do złożenia petycji czy sprawa rozejdzie się po kościach?

Film, który w całości rozgrywałby się na szkolnym zebraniu, byłby zapewne zbyt teatralny i klaustrofobiczny. Dyskusja przeplatana jest więc obszernymi retrospekcjami ukazującymi poczynania tytułowej bohaterki – zwłaszcza wobec tych rodziców, którzy nie chcieli się jej wysługiwać. Reżyser nie robi z nich jednak wielkich herosów. Jeden jest nieefektownym księgowym, drugi – pijakiem tłukącym syna, trzeci to były astrofizyk zdegradowany do roli sprzątacza, choć całą jego winą jest to, że ma żonę emigrantkę.

NAUCZYCIELKA

Czechy/Słowacja 2016, reż. Jan Hřebejk, wyk. Zuzana Mauréry, Zuzana Konečná, Martin Havelka

| ale kino+

Film Hřebejka jest dobrze skonstruowany, inteligentnie opowiedziany, a przejścia między teraźniejszością a przeszłością są gładkie i bezkolizyjne.

Na uwagę zasługuje aktorstwo Zuzany Mauréry. Jej bohaterka jest pozornie ciepła i sympatyczna, w dodatku kreuje się na słabą, biedną kobietę, która po śmierci męża nie ma w nikim oparcia... Ale za tą fasadą kryje się osoba twarda i bezwzględnie egzekwująca swoją wolę. W szkolnym mikrokosmosie łatwo można też zobaczyć alegorię komunizmu: czy relacje między władzą a społeczeństwem i mechanizmy podporządkowania nie przebiegały z grubsza tak samo?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.