DROGIDONIKĄD

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PIERWSZA STRONA - DOROTA SZYMBORSKA

To rozczarowanie było najbardziej bolesne. Bo pierwszy odcinek oraz zapowiedzi twórców i producentów wyglądały bardzo obiecująco… Ale gorzej zaczęło się robić już przy drugim odcinku, w którym mocno irytował montaż wciąż szatkujący sceny na krótsze fragmenty, zupełnie niepotrzebnie.

A potem sypnęła się treść. Ciekawie wyglądający wątek tajemniczego mściciela, fatum ojca rodziny Biernackich, został zakończony szybko i bezwzględnie. Losy trzech sióstr Biernackich, którym udało się założyć własną gazetę, trzeba było jakoś skomplikować. I najłatwiej było to zrobić, plącząc wątki damsko-męskie. Dziewczyny, które wraz z Polską miały wybić się na niepodległość, zyskują wolność głównie w sferze seksualnej. Najmłodsza siostra Lala przez FATALNY przypadek wiąże się z mężczyzną, który okazuje się jej przyrodnim bratem. Wcześniej widzi go raz w życiu, potem prowadzi z nim obfitą korespondencję, co doprowadza (oczywiście) do łóżkowych szaleństw. Ten kazirodczy związek brutalnie przerywa ciotka dziewczyny. Ale twórcom za mało byłej tej tragedii, więc Lala rodzi dziecko swego brata, które w dodatku jest oczywiście dzieckiem panieńskim. Tragedia do kwadratu.

Średnia siostra Marynia, jest kolejną wyzwoloną kobietą, która miota się między bezpiecznym (choć okaże się, że nie do końca) uczuciem do narzeczonego Szymona a końskimi zalotami wydawcy gazety „Iskra”, niejakim Dosterem (wyjątkowo nieznośny Mateusz Janicki!). Ale kiedy już wreszcie Szymon udowodni, czyją własnością jest Marynia (pojedynkując się z Dosterem) i weźmie z nią ślub, do Krakowa przybędzie jego frontowa miłość Basia (wątek z głupia frant).

Najpoważniejsza i najstarsza siostra Alina również ma fatyganta (dziennikarza z tajemnicą, banalną oczywiście), który w sytuacjach sam na sam mawia do niej np. tak: „Marzę o tym, by ucałować twoją prawą stopę”. Ten związek zapewne również nie przetrwa, bo dlaczego nie.

W ogóle mężczyźni w „Drogach wolności” to w większości nieudane egzemplarze – zdrajcy, krętacze, oszuści finansowi i erotyczni – poczynając od seniora rodu Biernackich, na młodym adepcie dziennikarstwa kończąc. Mimo to kobiety się ich trzymają, zapewne zgodnie z porzekadłem: „Niechby pił, niechby bił, byle był” (chyba że dojdzie do ekstremów). Zaś jedyne wyzwolone kobiety, czyli ciotka głównych bohaterek oraz młoda feministyczna dziennikarka, są pokazane jak dziwadła.

A historia chyłkiem przemyka w tle. Szkoda. serial historyczno-obyczajowy, Polska 2018 reż. Maciej Migas, wyk. Katarzyna Zawadzka, Paulina Gałązka, Julia Rosnowska, Adam Cywka 13 odcinków, dostępne na Vod.tvp.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.