JAKTOSIĘROBIWTEATRZE

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PIERWSZA STRONA - KALINA MRÓZ, MYZ

Kiedy w 2015 roku ogłoszono, że TVP 2 produkuje serial z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce autorstwa niepokornego duetu teatralnego – Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego – oczekiwania były ogromne. Ich spektakle cieszą się uznaniem ze względu na przystępną formę, znakomitą dramaturgię i tragikomediowe komentarze na temat współczesnej sytuacji społecznej.

I co tu dużo mówić, udało się. Serial dostał znakomite recenzje. Oglądalność w piątkowe wieczory w TVP 2 była nieduża, ale mocno ciągnęła ją w górę popularność na VOD.

Głównym bohaterem serialu jest młody dyrektor artystyczny Teatru Popularnego (znany ze spektakli Strzępki i Demirskiego Marcin Czarnik). Jego poprzednik właśnie popełnił samobójstwo, wieszając się na sztankiecie nad sceną w trakcie spektaklu. Nowy dyrektor musi się zmagać ze złą prasą, oporem ze strony zespołu, kłopotami finansowymi i personalnymi układami na linii urząd miasta – teatr. Ma poważne kłopoty z realizacją swojej pierwszej premiery – „Snu nocy letniej”.

Nie ma mowy o rażącym w polskich serialach sterylnym pokazywaniu Warszawy czy papierowych postaciach. Sporo w tym dowcipów, które bawią zwłaszcza znawców tematu. Strzępka i Demirski uważali jednak (i mieli rację), że widzowie spoza środowiska teatralnego również mogą się zainteresować tą produkcją. Ich samych do nakręcenia telewizyjnej rozprawy o teatrze zachęcił cieszący się wielką popularnością serial „Mad Men” o agencji reklamowej i copywriterach.

Wobsadzie znaleźli się sprawdzeni, grający w spektaklach duetu młodzi aktorzy – m.in. Dobromir Dymecki w roli młodego aktora ledwo wiążącego koniec z końcem i Tomasz Nosiński jako świetnie zorganizowany asystent dyrektora. A także Edward Lubaszenko w znakomitej roli portiera czy Ewa Dałkowska jako sprzątaczka medium.

– Do pierwszych prób kamerowych nie byłam pewna, jak prowadzić aktorów. Dopiero jak zobaczyłam ich na ekranie, zrozumiałam, że ta praca nie będzie wcale tak odległa od tego, co robimy w teatrze. Aktorzy, zwłaszcza ci młodsi, byli co prawda nauczeni, że w serialach trzeba grać „naturalnie”, czyli wymrukiwać tekst. Powiedziałam im, że chcę słyszeć wyraźną intencję, że mają być wyraziści. Sztuka to kreacja, a nie naturalność – mówiła reżyserka Monika Strzępka w wywiadzie dla „Wyborczej Telewizyjnej”. serial obyczajowy, Polska 2016 reż. Monika Strzępka, wyk. Marcin Czarnik, Michał Majnicz, Agnieszka Glińska, Antonina Choroszy 8 odcinków, dostępne na Vod.tvp.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.