ZNOWUWBIESZCZADACH

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PIERWSZA STRONA - OLGA SUWALSKA

Jeśli przegapiło się „Watahę”, to w przeciwieństwie do „Belfra” lepiej zacząć od razu od sezonu drugiego. Co prawda dla lepszego zrozumienia akcji warto byłoby się zapoznać z wydarzeniami z jedynki, ale nie jest to niezbędne. Dwójka powiela wszystkie zalety poprzedniczki – m.in. doskonałe zdjęcia i obłędne krajobrazy zimowych Bieszczad – unikając większości wad, jak przeciągające się w nieskończoność ujęcia, niezrozumiałe wstawki o siłach nadprzyrodzonych, zagmatwanie wydarzeń.

Akcja rozgrywa się cztery lata po pierwszej serii. W Bieszczadach zamordowanych zostaje 21 nielegalnych uchodźców z Ukrainy. Do wyjaśnienia sprawy znów przydzielona zostaje prokurator Iga Dobosz, która wraca do Ustrzyk Górnych z poczuciem winy za spartolenie poprzedniego śledztwa. Wtedy o wybuch w stanicy i śmierć niemal całego oddziału straży granicznej oskarżyła niesłusznie Wiktora Rebrowa, szlachetnego pogranicznika. Rebrow ukrywa się w górach i pozostaje na wolności dzięki pomocy przyjaciół oraz łaskawemu niedowidzeniu nowego szefa straży majora Markowskiego. Ale szybko zostanie wplątany w wydarzenia.

Na przykładzie „Watahy” widać, jak nieprawdopodobnie szybko rozwija się sztuka serialu w Polsce. Mimo fantastycznych zdjęć, genialnej muzyki (zespół Tołhaje!), ciekawej warstwy obyczajowej, serial trudno już porównywać np. z „Krukiem”. Nieco szwankuje też aktorstwo – Leszek Lichota jako Rebrow mnie osobiście rozczula, ale dysponuje zaledwie kilkoma minami – czasami zawodzi logika wydarzeń, a scenariusz momentami idzie na łatwiznę. Lecz to wciąż bardzo przyzwoita produkcja i jeżeli ma stanowić wzór do naśladowania dla kolejnych seriali, nie będę się na to obrażać. serial sensacyjny, Polska 2017 reż. Kasia Adamik, Jan P. Matuszyński, wyk. Leszek Lichota, Anna Donchenko, Aleksandra Popławska, Bartosz Topa 6 odcinków, dostępne na HBO GO

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.