THE EIGHTIES, SWEET EIGHTIES

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PIĄTEKPIIĄTTEEK - MANKA

LATA 80.

USA 2016, prod. Tom Hanks, Gary Goetzman, Mark Herzog odc. 1.-8./8

| planete + mu mogliście wybierać jeden z dwóch kanałów i to takich, które nadawały program tylko przez mniejszą część doby? Że muzyki można było słuchać tylko z radia, winyli lub taśm? Nie tylko u nas, na zacofanym wschodzie Europy. Także w USA. Amerykanie włączali telewizory na jedną z trzech stacji telewizyjnych. Szok i niedowierzanie, prawda?

Pierwszy dwugodzinny odcinek „Lat 80.” to sentymentalna podróż w czasy zaczynającej się rewolucji telewizji. Takiej, której już nigdy nie będzie. Twórcy serii przypominają dwa seriale – kamienie milowe w dziejach małego ekranu: zakończenia zaczętych jeszcze w poprzedniej dekadzie „Dallas” i „M.A.S.H.”.

Do uzależnienia od pierwszego z nich przyznało się 30 mln Amerykanów, a te wstrząsające dane przedstawiano w poważnych serwisach informacyjnych. Zaś pytanie: „Kto strzelał do JR?”, uwielbianego czarnego charakteru z „Dallas”, biło po oczach czytelników poważnej prasy. Breaking newsem była też informacja, że ostatni odcinek „M.A.S.H.” oglądało jednocześnie aż 123 mln widzów. Absolutny rekord.

Na fali sentymentalnych powrotów do lat 80. (np. „Stranger Things” czy polski „Rojst”) absolutnie nie wolno przegapić okazji przypomnienia sobie (i dzieciom), jakie one naprawdę były. I jak bardzo ukształtowały nas i naszą współczesność.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.