NIEPROSTA MATEMATYKA UCZUĆ

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - ŚRODA - JACEK SZCZERBA, MYZ

DOWÓD

USA 2005, reż. John Madden, wyk.Gwyneth Paltrow, Anthony Hopkins, Jake Gyllenhaal

| cbs europa

Po śmierci Roberta w jego szufladzie zostaje znaleziony zeszyt z zapisem fenomenalnego dowodu dotyczącego teorii liczb pierwszych. I tu zaczynają się wątpliwości. Czy to rzeczywiście on napisał w nagłym przypływie formy? A może zrobiła to Catherine? Jeśli tak, to co chciała tą pracą udowodnić? Że jest równie dobra jak ojciec, a może nawet lepsza? A może to, że skoro on już nie jest w stanie tej pracy wykonać, to ona, z miłości, zrobi to za niego? A może Catherine w ten sposób odsuwa od siebie myśl o dziedzicznej chorobie psychicznej, o którą posądza ją jej siostra Claire (Hope Davis), która przed laty wyjechała do Nowego Jorku?

U Claire też znać zresztą pewne symptomy lękowe – stara się kontrolować każdy detal swego życia, by nie było w nim ani odrobiny szaleństwa. A dlaczego upiera się przy sprzedaży rodzinnego domu i wywiezieniu Catherine z Chicago? Może jest zazdrosna o jej zażyłość z ojcem?

Ów niezwykły zeszyt z szuflady Cathrine podsuwa Halowi (Jake Gyllenhal), dawnemu uczniowi Roberta, który przegląda pozostawione notatki. I tu znów pojawiają się wątpliwości. Dlaczego właśnie jemu? Bo on może dowieść, że to ona napisała? A może dlatego, że w dniu pogrzebu ojca rozkochał ją w sobie?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.