ŚLICZNA KSIĘŻNICZKA I ZŁY DZIENNIKARZ

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - CZWPAIĄRTTEEKK - WACŁAW ŚWIEŻYŃSKI

RZYMSKIE WAKACJE

USA/Włochy 1953, reż. William Wyler, wyk. Gregory Peck, Audrey Hepburn, Eddie Albert, Hartley Power

| tvp kultura z pomocą kolegi fotoreportera przez cały czas zawzięcie pstrykającego z ukrycia.

W owych czasach wytwórnie hollywoodzkie kręciły podobne komedie w atelier, tymczasem Wyler wymarzył sobie scenerię autentyczną. Szefowie wytwórni Paramount pozwolili mu wybierać: albo film barwny realizowany w hali, albo czarno-biały z prawdziwym Rzymem w tle. Reżyser postawił na Rzym.

Wnętrza nakręcono w atelier Cinecittà, z wyjątkiem epizodów zrealizowanych w Palazzo Colonna i wielkiej sceny baletowej zarejestrowanej w pierwszy raz udostępnionym filmowcom Palazzo Brancaccio.

Film okazał się triumfem 23letniej Audrey Hepburn, córki angielskiego bankiera i holenderskiej arystokratki. Był to jej debiut hollywoodzki, ale Amerykanie znali ją z wystawianej na Broadwayu „Gigi”, gdzie wystąpiła dzięki rekomendacji Colette, autorki przekształconej w musical powieści.

Aktorka dostała Oscara, nagrodę krytyki nowojorskiej i Złoty Glob. Oscarami wyróżniono także kostiumy i nowelę będącą podstawą scenariusza, podpisaną przez Iana McLellana Huntera, której prawdziwym autorem był figurujący wówczas na hollywoodzkiej czarnej liście scenarzysta Dalton Trumbo.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.