ŚWIAT POMIĘDZY WOJNAMI

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - PONIEDZIAŁEK - PIOTR GUSZKOWSKI, MYZ

ROZBITE MARZENIA. 1918-1939

Niemcy/Austria/Fr./Luksemburg 2018, reż. Jan Peter, Frédéric Goupil, wyk. Jan Krauter, Natalia Witmer, Michalina Olszańska, odc. 1./8

| tvp 2 powt. wtorek 00:35 my sobie czasy, kiedy zderzały się ze sobą różne wizje przyszłości i koncepcje społeczeństwa, a śledzimy historię przez losy 13 bohaterów. Według jakiego klucza zostali dobrani? – Ważny był ich potencjał dramaturgiczny. Jednak skupiliśmy się na ideologiach, które nadały kształt światu po 1918 roku, jak faszyzm i komunizm. Ale oprócz tych dwóch potężnych utopii konkurujących z wizją demokratycznej Europy pojawiają się też anarchizm i feminizm – tłumaczy twórca obu projektów Jan Peter.

Jednym z głównych bohaterów jest Rudolf Höss. W serialu zobaczymy też m.in. Polę Negri, polską aktorkę i gwiazdę kina niemego (w tej roli Michalina Olszańska), Hansa Beimlera, niemieckiego komunistę, siostry Mitford, brytyjskie arystokratki, z których jedna została „czerwoną owcą” rodziny, a druga wierną towarzyszką Hitlera oraz May Picqueray, francuską dziennikarkę i anarchistkę.

– Większość bohaterów to nie są postaci z podręczników do historii. To zwykli ludzie. Pozostawili po sobie dzienniki, prywatną korespondencję. Korzystaliśmy z nich, pisząc scenariusz – podkreśla Peter.

Siłą serialu jest wyjątkowy mariaż inscenizowanych scen aktorskich z archiwaliami. Te obie warstwy płynnie się tu ze sobą łączą, a granica między nimi w montażu prawie została zatarta.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.