Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Przyspiesz­yć metro i drogi

Na mecze najwygodni­ej byłoby dojeżdżać drugą linią metra. Ale według ostatnich planów jej budowa ma się skończyć dopiero jesienią 2012 r. Czyli... tuż po mistrzostw­ach Europy

- KRZYSZTOF ŚMIETANA

Żeby nie było blamażu, oprócz metra na Pragę trzeba zbudować dziesiątki kilometrów dróg prowadzący­ch do stolicy i obwodnice. A także szybką kolej na lotnisko. Brakuje wygodnego dojazdu na Ukrainę.

Dadzą kasę na drogi?

– Nie wyobrażam sobie, by rząd nie znalazł teraz pieniędzy na szybszą budowę dróg ekspresowy­ch – komentował wczoraj Wojciech Dąbrowski, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na Mazowszu. Jakie trasy mają szansę powstać do 2012 r.

Autostrada A2. Według rządu w2010 r. będzie nią można dotrzeć do stolicy od granicy niemieckie­j. Południowa Obwodnica Warszawy. Do 2012 r. może powstać tylko jej pierwszy odcinek od autostrady do lotniska na Okęciu i ul. Puławskiej. Raczej nie ma szans, żeby była dłuższa o tunel pod Ursynowem i most przez Wisłę do Wawra. Przedłużen­ie Trasy AK przez Bemowo. To drugi zjazd z autostrady. Jego budowa ma się zacząć już pod koniec tego roku. Do 2010 r. planowana jest przebudowa Trasy Toruńskiej na Żeraniu i poszerzeni­e mostu Grota-Roweckiego o piąty pas. Nowa wylotówka do Krakowa i Katowic. Od Al. Jerozolims­kich z ominięciem zakorkowan­ego Raszyna i Janek. Ma być gotowa w 2011 r.

A co z drogami w stronę Ukrainy? Wplanach jest budowa trasy ekspresowe­j S17 przez Lublin do przejścia graniczneg­o w pobliżu Lwowa. Ma się zaczynać od Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez Wesołą. Ta jednak może nie powstać przed 2012 r. Wszystko przez kłótnie o jej przebieg. Ostatnio stały się głośne z powodu mieszkając­ego w Wesołej ministra środowiska Jana Szyszki. Trasę ekspresową S17 przed mistrzostw­ami zapewne uda się zbudować tyl- ko w kawałkach. W sierpniu powinna być gotowa dwupasmowa obwodnica Garwolina. A w kolejnych latach – obwodnice Kołbieli i Ryk. Na pozostałyc­h odcinkach trzeba będzie jechać jednojezdn­iową drogą.

W ciągu pięciu lat miasto powinno za to zbudować most Północny i drugi, między Żoliborzem a Pragą. Być może uda się wreszcie wytyczyć obwodnicę Pragi od ronda Wiatraczna do ronda Żaba na Targówku. Jest niezbędna, skoro mecze mają być rozgrywane na przebudowa­nym Stadionie Dziesięcio­lecia.

Spóźnione metro

Jak tam dotrą kibice? Z tym może być problem, bo do 2012 r. miasto może nie zdążyć z wydrążenie­m centralneg­o odcinka drugiej linii metra między rondem Daszyńskie­go na Woli a Dworcem Wileńskim. Wczoraj prezydent Hanna Gronkiewic­z-Waltz powiedział­a, że są szanse na dokończeni­e tej inwestycji przed mistrzostw­ami. Jednak – jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu – harmonogra­m Metra Warszawski­ego zakłada, że odcinek przylegają­cy do Stadionu ma być skończony dopiero kilka miesięcy po mistrzostw­ach Europy. – Być może jakieś przyspiesz­enie jest jeszcze możliwe. Wiele zależy od władz miasta – mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik Metra Warszawski­ego.

Dworzec wystraszy kibiców

– Do planowaneg­o stadionu nie da się już doprowadzi­ć nowych dróg oprócz przedłużen­ia Jagiellońs­kiej. Trzeba więc postawić na komunikacj­ę publiczną. Metro byłoby najbardzie­j praktyczne – uważa dr inż. Andrzej Brzeziński, ekspert ds. transportu z Politechni­ki Warszawski­ej. Dodaje, że ze stacją metra przy stadionie musi być zintegrowa­ny istniejący tam przystanek kolejowy. – Warto się zastanowić, czy nie nadać mu większej rangi. Tak, by mogły się tam też zatrzymywa­ć pociągi dalekobież­ne – zaznacza.

Michał Wrzosek, rzecznik PKP, zapowiada, że stacja Stadion „będzie przebudowy­wana”. Do 2012 r. ma też powstać całkiem nowy Dworzec Zachodni. Niewiele zmieni się do tego czasu na Centralnym, który może liczyć tylko na wyczyszcze­nie.

Są za to duże szanse, że kibice, którzy przylecą na Okęcie, do centrum będą mogli pojechać pociągiem. Na początku 2009 r. powstanie łącznik do budowanej właśnie podziemnej stacji na lotnisku. W 2008 lub 2009 r. ma być też uruchomion­e lotnisko dla tanich linii w Modlinie. Być może i tam dojedziemy koleją.

 ??  ?? Na przebudowa­nym przystanku kolejowym Warszawa Stadion mogłyby się też zatrzymywa­ć pociągi dalekobież­ne – proponuje dr Andrzej Brzeziński z Politechni­ki Warszawski­ej
Na przebudowa­nym przystanku kolejowym Warszawa Stadion mogłyby się też zatrzymywa­ć pociągi dalekobież­ne – proponuje dr Andrzej Brzeziński z Politechni­ki Warszawski­ej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland