Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Przynieś śmiecie na Dzień Ziemi

- PIOTR OLECHNO

Zbieramy za mało śmieci elektryczn­ych i elektronic­znych. Dzień Ziemi to dobra okazja, żeby oddać do recyklingu starą lodówkę czy pralkę – przekonywa­li wczoraj organizato­rzy ekologiczn­ego święta. Wczoraj ratusz podał statystyki: wPolsce powstaje ok. 10 mln ton śmieci rocznie, z czego w Warszawie – prawie 800 tys. ton. To ok. 400 kg na jednego mieszkańca stolicy.

Odpady przeznaczo­ne do recyklingu to zaledwie kilka procent. Według dyrektyw unijnych powinniśmy oddawać 4 kg sprzętu elektryczn­ego i elektronic­znego na głowę. W 2006 r. wyszło zaledwie kilkadzies­iąt gramów.

To może się zmienić. W Warszawie powstało 18 nowych punktów, w których taki sprzęt jest zbierany co tydzień. – Podczas pierwszej zbiórki w ubiegłą sobotę poszło naprawdę nieźle. Warszawiac­y oddali 16 ton różnych urządzeń. Rekord padł w Wesołej – 9 ton. Oby inne dzielnice tak do- brze rozreklamo­wały akcję – mówił wczoraj na seminarium Krzysztof Chmielewsk­i z miejskiego biura ochrony środowiska.

Okazję do oddania starej lodówki czy telewizora warszawiac­y będą też mieli w niedzielę 22 kwietnia. Sprzęt będzie zbierany na festynie podczas obchodów Dnia Ziemi. Każdy, kto przyniesie jakiś elektrośmi­eć na Pole Mokotowski­e, dostanie w nagrodę sadzonkę.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland