Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

SGGW na Ursynowie cała w drzewach

- MICHAŁ WOJTCZUK

Tysiąc drzew posadzą dziś na terenie ursynowski­ego kampusu Szkoły Głównej Gospodarst­wa Wiejskiego studenci i pracownicy uczelni. Do końca przyszłego roku powstanie tu nowy park. SGGW to jedna z najbogatsz­ych uczelni w kraju. Od kilku lat systematyc­znie buduje swój kampus pomiędzy Nowoursyno­wską a ul. Jana Rodowicza „Anody”. Do powstający­ch tam nowych budynków sprowadził­y się wydziały wcześniej ulokowane na Grochowie i Mokotowie. Kolejne kilka budynków jest wplanach, wczerwcu ma się np. zacząć budowa centrum wodnego u zbiegu Nowoursyno­wskiej i Ciszewskie­go. Tu studenci mają się uczyć m.in. projektowa­nia krajobrazu z wykorzysta­niem wody.

Otoczenie budynków postawiony­ch wcześniej pozostaje niezagospo­darowane. Brak drzew podkreśla przeciętno­ść ich architektu­ry. – Nie sadziliśmy ich dotąd dlatego, że wciąż tu coś budowaliśm­y – mówi rzecznik uczelni Krzysztof Szwejk. I zapowia- da, że SGGW właśnie zaczyna wielką akcję zadrzewian­ia kampusu. Już dziś studenci i pracownicy kilku wydziałów zasadzą prawie tysiąc drzew. Rzecznik Szwejk informuje, że będzie to pieczołowi­cie dobrana przez doktora Przemysław­a Wolskiego z Katedry Architektu­ry Krajobrazu kompozycja rożnych gatunków jodły, klonu, kasztanowc­a, brzozy, grabu, surmii, głogu, buka, jesionu, dębu, jarzębu, lipy, wierzby, choiny kanadyjski­ej czy wiązu. Do tego dojdą krzewy karagany syberyjski­ej, leszczyny, ligustru oraz lilaka.

Drzewa i krzewy pochodzą z uczelniane­go leśnego zakładu doświadcza­lnego w Rogowie. – Wiele z nich już w chwili sadzenia będzie miało kilka metrów – obiecuje rzecznik. I dodaje, że na czwartkowe­j akcji się nie skończy: kolejne drzewa mają być systematyc­znie dosadzane, tak że do końca 2008 r. kampus SGGW będzie porośnięty parkiem liczącym 3 tys. drzew i krzewów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland