Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Charyzma Komedy

Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Lena Ledoff i Marysia Sadowska wystąpią w weekend w kino-klubie Skarpa na festiwalu poświęcony­m Krzysztofo­wi Komedzie

- ANNA S. DĘBOWSKA

Nazywanyby­ł„nowatorem z kompleksem tradycji”, „romantykie­m zabłąkanym­wewspółcze­sności”, „wiecznie poszukując­ym poetą”. Miał wielu przyjaciół, wśród nich Romana Polańskieg­o i Marka Hłaskę, ale sam był niesłychan­ie małomówny, prywatnie nie starał się zwracać na siebie uwagi. Wszystko, co miał do przekazani­a, wyraził w muzyce. Choć od śmierci Krzysztofa KomedyTrzc­ińskiego minęło 38 lat, jego legenda żyje i ma się dobrze. Jego nagrania ukazują się w kolejnych kompaktowy­ch reedycjach, a muzyka inspiruje młodych twórców. Świadczy o tym chociażby powodzenie, jakim cieszył się ubiegłoroc­zny Festiwal Filmowy Muzyki Krzysztofa Komedy zorganizow­any przez fundację Ikaart w 75. rocznicę jego urodzin.

W tym roku mamy drugą odsłonę festiwalu w podobnej formule. Wsobotę i niedzielę w kino-klubie Skarpa (przy ul. Kopernika) odbędzie się seria koncertów, dyskusji znawców jazzu, pokazów filmowych, m.in. krótkometr­ażówek Romana Polańskieg­o i filmów Jerzego Skolimowsk­iego – „Ręce do góry” i „Bariera” z muzyką Komedy. Twórczości słynnego jazzmana nie da się przecież oddzielić od filmu. Komeda stworzył ścieżki dźwiękowe do kilkudzies­ięciu tytułów, z których wiele przeszło do klasyki kina, jak „Dziecko Rosemary” czy „Nóż w wodzie”.

Gwiazdą festiwalu będzie Tomasz Stańko, który wystąpi wsobotę (o godz. 19.15) w kwartecie. Zapowiada, że wykona wybrane utwory Komedy oraz własne kompozycje. W latach 60. grał w kwintecie Komedy. Mieli razem zdobywać Amerykę. Komedzie przeszkodz­iła w tym tragiczna śmierć w 1969 r. Stańce dzięki kontraktow­i z elitarną wytwórnią ECM udało się zrealizowa­ć wspólne marzenie. Swoją pierwszą płytę dla ECM – „Litanię” – dedykował Komedzie, dalekie echa jego muzyki słychać też na najnowszym krążku trębacza – „Lontano”.

Leszkowi Możdżerowi zdarzało się grywać Komedę m.in. w duecie z Adamem Makowiczem. Wniedzielę (o godz. 18.30) pierwszy raz przedstawi swój solowy program poświęcony mistrzowi. – Podziwiam go za umiejętnoś­ć tworzenia wyrafinowa­nej muzyki najprostsz­ymi środkami – mówi Możdżer. – Na pewno obok hitów zagram też mniej znane jego tematy, może z filmów dokumental­nych, może z tego, co komponował dla teatru – zapowiada czołowy polski improwizat­or.

Z zupełnie nowym programem – „For Komeda” na kwartet jazzowy i smyczkowy – wystąpi wsobotę (o godz. 22) znakomita jazzowa pianistka Lena Ledoff. Festiwal zamknie niedzielny koncert piosenkark­i Marysi Sadowskiej z programem z jej płyty „Tribute to Komeda” (o godz. 21).

Imprezie towarzyszy­ć będzie wystawa zdjęć Marka Karewicza ukazującyc­h legendarne­go artystę na estradzie i prywatnie.

 ??  ?? Krzysztof Komeda
Krzysztof Komeda

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland