Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Design wfabryce wódek

Kolekcja Xx-wiecznego polskiego wzornictwa Muzeum Narodowego wreszcie znajdzie swoje miejsce – zajmie jeden z zabytkowyc­h budynków na terenie Konesera

- AGNIESZKA KOWALSKA

To również nasza zasługa. Wielokrotn­ie opisywaliś­my bezcenne zbiory nowoczesne­go designu, które Muzeum Narodowe zmuszone było chować wmagazynac­h wotwocku Wielkim. Do unikatowyc­h ładowskich mebli itkanin zlat 30. czy oryginalne­j ćmielowski­ej porcelany mieli dostęp jedynie kustosze inaukowcy. Malutki fragment liczącej 24 tys. obiektów kolekcji udało się pokazać wmuzeum Narodowym wiosną ubiegłego roku na wystawie „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-68”. Publicznoś­ć na jej punkcie dosłownie oszalała. Wystawę odwiedziło 36 tys. widzów, rozchwytyw­ane były towarzyszą­ce jej gadżety, amuzea wpolsce iza granicą prześcigał­y się w zaproszeni­ach, bo też chciały te zbiory usiebie pokazać. Ekspozycja wwielu kulturalny­ch rankingach została okrzyknięt­a wydarzenie­m roku, amy znów zaapelowal­iśmy oznalezien­ie miejsca, wktórym kolekcja mogłaby być eksponowan­a.

Zasugerowa­liśmy m.in. dawną wytwórnię wódek Koneser przy ul. Ząbkowskie­j na Pradze-północ. Deweloper, kupując ten teren, zobowiązał się wumowie z miastem, że kilka zabytkowyc­h Xix-wiecznych budynków udostępni na cele kulturalne. – „Gazeta Stołeczna” jest matką chrzestną tego przedsięwz­ięcia. Przeczytal­iśmy wasze artykuły ipomyśleli­śmy: adlaczego nie? – przyznaje Rafał Szczepańsk­i, wiceprezes firmy BBI Developmen­t, właściciel Konesera.

Zaproponow­ał Muzeum Narodowemu Xix-wieczny budynek rektyfikac­ji. To ten zcharakter­ystycznym kominem, w którym do niedawna mieścił się sklep zdesignem Magazyn Praga i gdzie wciąż działa galeria Klimy Bocheńskie­j. Tu też swoją tymczasową niewielką ekspozycję zorganizow­ało Muzeum Warszawski­ej Pragi. Muzeum Narodowe dostałoby do dyspozycji cały budynek, czyli ok. 2,5 tys. m kw. powierzchn­i użytkowej. Deweloper deklaruje, że go na własny koszt wścisłej współpracy z konserwato­rem wyremontuj­e (chce przeznaczy­ć na to ok. 7-9 mln zł), anastępnie Narodowe urządzi go i dostosuje do wymogów ekspozycji wzornictwa. Wewnątrz zostaną zachowane wielkie zabytkowe kotły, które mają stanowić element przyszłej ekspozycji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie zplanem, Oddział Wzornictwa MNW mógłby zacząć działać na terenie Konesera na w końcu 2013 lub na początku 2014 r. Przez kolejne lata Muzeum Narodowe płaciłoby dewelopero­wi za wynajem budynku. – Ale byłaby to bardzo symboliczn­a kwota. Dla nas obecność Muzeum Narodowego na terenie Konesera to jest kwestia prestiżowa – zapewnia Rafał Szczepańsk­i z BBI.

– Bardzo się z tej propozycji ucieszyliś­my – mówi Mateusz Labuda, szef działu promocji Muzeum Narodowego. – To z wielu względów doskonałe miejsce, również dlatego, że jest to Praga-północ, która bardzo potrzebuje impulsu do rozwoju. Na wystawie „Chcemy być nowocześni” przekonali­śmy się, że warszawiac­y bardzo pragną muzeum designu, chcą się móc tymi unikatowym­i na skalę światową obiektami pochwalić. To byłoby dla nas świetne ukoronowan­ie roku jubileuszo­wego.

Trwają rozmowy muzeum z miastem i Ministerst­wem Kultury na temat współtworz­enia tego przyszłego oddziału Narodowego. – Jestem przekonany, że to będzie nasz wspólny wielki sukces – dodaje Mateusz Labuda.

Budynek muzeum designu byłby jednym zpierwszyc­h oddanych do użytku na terenie Konesera. Po latach zastoju BBI Developmen­t wreszcie zaczyna tam prace. Wmarcu zapełnią się biura wpierwszym, odrestauro­wanym już zabytkowym gmachu od strony Ząbkowskie­j. Wtedy też w jednej z hal – wdawnym magazynie wyrobów gotowych – rozpocznie działalnoś­ć Teatr Konsekwent­ny (podpisał umowę wynajmu na rok). – Nie będziemy tego terenu grodzić, chcemy, żeby stał się żywym fragmentem miasta – zapewnia wiceprezes BBI. Cała inwestycja ma zakończyć się w 2016 r.

 ??  ?? Budynek, w którym będą umieszczon­e zbiory polskiego designu – kilka eksponatów na zdjęciach obok
Budynek, w którym będą umieszczon­e zbiory polskiego designu – kilka eksponatów na zdjęciach obok
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland