Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Czy odzyskamy pętlę Okęcie?

- OSA

Wygląda na to, że nie będzie kłopotów z przywrócen­iem tej nazwy punktu przesiadko­wego w al. Krakowskie­j – dowiadujem­y się w Zespole Nazewnictw­a Miejskiego. Chodzi oto, by na przystanka­ch znowu zagościła nazwa „Okęcie”, do której kolejne pokolenia warszawiak­ów przyzwycza­iły się od czasów przedwojen­nych.

Latem zeszłego roku ZTM zastąpił ją nazwą „P+R al. Krakowska”, która niewiele mówi i jest tak długa, że nie mieści na wyświetlac­zach wtramwajac­h iautobusac­h. Urzędnicy przekonywa­li, że przynajmni­ej skończą się pomyłki wśród pasażerów spoza Warszawy, którzy wal. Krakowską docierali wposzukiwa­niu Lotniska Chopina znanego wpolsce jako Okęcie. Pretekstem było też otwarcie garażu przesiadko­wego (z angielska: „Park and Ride”). Protestowa­ło przeciw temu wielu pasażerów, a także burmistrz Włoch Michał Wąsowicz i samorządow­cy zewszystki­ch klubów wradzie Warszawy. „Koszmarny pomysł” – to opinia radnego Marcina Rzońcy zruchu Palikota, „gruba przesada” – uznała Anna Nehrebecka (PO), przewodnic­ząca komisji nazewnictw­a miejskiego. Skończyło się na tym, że ZTM dostał zakaz zmieniania nazw pętli i przystankó­w na własną rękę.

Jak z tego wybrnąć, urzędnicy zastanawia­li się na spotkaniu z ekspertami Zespołu Nazewnictw­a Miejskiego. Od jednego z nich słyszymy, że przedstawi­ciele ZTM zjawili się dużą grupą. – Odnieśli się jednogłośn­ie życzliwie do naszych uwag. Zadeklarow­ali chęć wniesienia poprawki, a przede wszystkim powrót nazwy „Okęcie” do określenia pętli – relacjonuj­e przebieg rozmów informator „Gazety”. Rezygnację z„okęcia” uważa za „zupełnie zbyteczne niszczenie tradycji”. Można sobie bowiem wyobrazić połączenie starej nazwy zinformacj­ą o punkcie przesiadko­wym, np. jako „P+R Okęcie”.

Tę wersję wydarzeń potwierdza obecna na spotkaniu wiceprzewo­dnicząca Rady Warszawy Olga Johann (PIS): – Jest możliwość, że się spokojnie dogadamy. Wygląda na to, że zpowrotem „Okęcia” nie powinno być kłopotów.

Co na to ZTM, który dla zatarcia złego wrażenia teraz lansuje dla pętli dość dziwne określenie „pralka”? – Żadne konkretne deklaracje nie padły – stwierdza jego rzecznik Igor Krajnow. Idodaje, że w spotkaniu nie brał udziału jego szef Leszek Ruta, który przypisał sobie autorstwo nowej nazwy pętli.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland