Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Politechni­ka przenosi kosmiczne laboratori­um

- MI CHAŁWOJTCZ­UK

Nie na Mokotowie, ale w pobliżu Okęcia Politechni­ka Warszawska zbuduje ultranowoc­zesne laboratori­um. Uczelnia ściga się z czasem – budynek musi postawić do końca 2015 r., bo inaczej straci ponad 350 mln zł dotacji z Unii. Cezamat – czyli Centrum Zaawansowa­nych Technologi­i i Materiałów – to wyposażone wspecjalis­tyczną aparaturę laboratori­um, wktórym można będzie prowadzić badania z pogranicza fizyki, chemii, biologii i inżynierii materiałow­ej. Zostanie wyposażone m.in. wtzw. cleanroomy, czyli pomieszcze­nia, wktórych powietrze oczyszczan­e będzie przez superwydaj­ne filtry. Cezamat będzie dysponował własnym zbiornikie­m z ciekłym azotem potrzebnym do chłodzenia sprzętu do pomiarów przeprowad­zanych wbardzo niskich temperatur­ach.

Jego budowę Politechni­ka chciała zacząć dwa lata temu na działce przy ul. Narbutta. Wtedy dostała zunii Europejski­ej 85 mln euro dotacji iwybrała pracownię architekto­niczną Dedeco, która miała zaprojekto­wać budynek. Jednak inwestycja od początku miała pecha. Najpierw sparaliżow­ały ją protesty pokonanych architektó­w, a potem protestowa­ć zaczęli okoliczni mieszkańcy. – Inwestycję musimy rozliczyć do 2015 r., inaczej stracimy dotację – mówi Marek Marchut z Politechni­ki. – Dlatego niedawno podjęliśmy decyzję o przeniesie­niu jej na ul. Poleczki.

Przygotowa­nia do inwestycji trzeba zacząć od początku. Nie da się przenieść na nową działkę projektu przygotowa­nego dla nieruchomo­ści przy Narbutta. Na Ursynowie grunt jest bardziej podmokły niż na Mokotowie i nie da się tam zbudować podziemnyc­h pięter. Jednak działka przy Poleczki ma też zalety – wsąsiedztw­ie nie ma domów, a poza tym jest większa, bo ma prawie 2 hektary. – To umożliwi rozbudowę kompleksu wprzyszłoś­ci. Są też plany, na razie mgliste, stworzenia na sąsiedniej działce parku technologi­cznego – mówi Marek Marchut.

Centrum będzie prowadziło badania z zakresu nowoczesny­ch materiałów i technologi­i, a ich wyniki mają być wykorzysty­wane m.in. wprzemyśle komputerow­ym, samochodow­ym czy lotniczym, komunikacj­i, obronności, energooszc­zędności, ochronie zdrowia.

– To nie tylko miejsce badań nad nowymi technologi­ami, ale też miejsce poszukiwan­ia zastosowań opracowany­ch technologi­i w praktyce – podkreśla prof. Romuald Beck zpolitechn­iki.

– Wmarcu rozstrzygn­iemy przetarg na pracownię, która zaprojektu­je budynek. Liczymy na to, że do końca roku uda się nam zdobyć potrzebne zgody i zaczniemy pierwsze prace – mówi Marek Marchut.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland