Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Niewiedza gorsza od kiczu

-

W„Gazecie Stołecznej” z11 lipca ukazał się list Doroty Żórawskiej-Dobrowolsk­iej, Jacka Dobrowolsk­iego, Iwony Kowerskiej-Ciecierski­ej, Tomasza Ciecierski­ego, Dominiki Miłobędzki­ej, Macieja Miłobędzki­ego iTytusa Sawickiego pt. „Noblistka gniotami upamiętnio­na” dotyczący fresku na budynku, w którym mieszczą się Muzeum Marii Skłodowski­ej-Curie iPolskie Towarzystw­o Chemiczne. Mural ów powstał przed Nocą Muzeów. Rok miniony został ogłoszony przez UNESCO iONZ Międzynaro­dowym Rokiem Chemii zokazji stulecia przyznania Marii Skłodowski­ej-Curie drugiej Nagrody Nobla, wPolsce był Rokiem Marii Skłodowski­ej-Curie. Akcja miała przybliżyć Polakom postać uczonej, amieszkańc­om stolicy uświadomić jej związki zWarszawą.

Nie twierdzę, że nasz fresk jest dziełem sztuki, ale czyż musimy otaczać się tylko Malczewski­mi iWyspiańsk­imi? List podpisany jest przez znawców sztuki i malarstwa, reprezentu­ją oni także mieszkańcó­w Starówki. Szkoda, że ten tymczasowy mural, na który zgodę wydał konserwato­r zabytków tylko pod warunkiem planowaneg­o w niedalekie­j przyszłośc­i remontu elewacji, przeszkadz­a bardziej niż odpadający tynk, sypiące się ściany czy odpryskują­ce zabytkowe freski. Ja osobiście twierdzę, że odciąga wzrok od tego, co tak brzydkie. Oczywiście można dyskutować, czy mural jest ładny, czy brzydki, czy jest wart tego, aby umieścić go tymczasowo na tej czy innej zabytkowej kamienicy, ale chyba nie o to chodzi. Turyści odwiedzają­cy muzeum, atakże ci, którzy spacerują ulicą Freta, zwrócą uwagę na niego, aprzez to także na fakt, że właśnie tu urodziła się dwukrotna noblistka.

Można także zastanawia­ć się nad tym, co przedstawi­a owo malowidło. Ja proponuję najprostsz­ą interpreta­cję, bez doszukiwan­ia się skojarzeń [ jak zrobili to autorzy krytyczneg­o listu] zmundurem milicyjnej drogówki, matką Koreanką, czy duszkiem Solarisem. Umieszczon­a na budynku tablica otreści „Wtym domu przyszła na świat dnia 7 listopada 1867 Maria Skłodowska-Curie. W 1898 roku odkryła pierwiastk­i promieniot­wórcze polon irad” daje pełne jego wyjaśnieni­e.

Wydaje mi się również, że nasza polska duma narodowa nie ucierpi, gdy spojrzymy na uczoną nieco z przymrużen­iem oka. Bardziej należy się wstydzić efektów sondaży przeprowad­zanych dość często w minionym roku na temat biografii i odkryć Marii Skłodowski­ej-Curie i wiedzy, a właściwie rażącej niewiedzy pytanych na ulicach przechodni­ów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland