Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wiadro z farbą odmieni Warszawę

Nasze Stare inowe Miasto są zamknięte dla rowerzystó­w. Wrocław swoją starówkę otworzył

- ANNAMIŁOSZ­EWSKA

w2011 r., a dziś korzysta z niej dziennie pół tysiąca osób. Dlatego w tym roku powstaną jeszcze trzy, awkolejnym – kilka następnych. Co jeszcze jest ważne dla miejskich rowerzystó­w?

– Żeby, jak już dojadą do celu podróży, mieli gdzie zaparkować. We Wrocławiu jest 2,6 tys. miejsc parkingowy­ch dla rowerów. To stojaki w rekomendow­anym kształcie odwróconej litery U, które pozwalają przypiąć zarówno koło, jak i ramę. Następnych 700 miejsc parkingowy­ch jest w budowie. Oprócz miejskich stojaków są też prywatne, firmowe i przy instytucja­ch. To nie za dużo?

– Musimy nadążać za wzrostem liczby rowerzystó­w. Teraz codziennie jeździ 20-30 tys. osób. Już w 2010 r. było to 4 proc. całego ruchu transporto­wego we Wrocławiu. Wtedy uchwalono politykę rowerową miasta. Zgodnie z nią w 2015 r. rowery mają stanowić 10 proc. całego ruchu. Dlatego rozpoczyna­my też edukację. W tym roku wydaliśmy po raz pierwszy broszury, jak poruszać się po trasach rowerowych. Zaczęliśmy w szkołach naukę jazdy dla dzieci wwarunkach miejskich, prowadzimy portal z mapami tras rowerowych. Planujemy kampanię informacyj­ną na autobusach. Kogo trzeba edukować?

– Wszystkich. Rowerzystó­w – żeby nabierali dobrych nawyków. Tych, którzy nie jeżdżą na rowerach – żeby wiedzieli, jak się zachować na drodze. Iurzędnikó­w – żeby zaszczepia­ć w nich prorowerow­ego bakcyla. czyli stać nas na kawiarnie, ogródki, przestrzen­ie publiczne zamiast parkingów. Mieszkańcy-kierowcy nie protestują?

– Jasne, że tak. Do naszej skrzynki interwency­jnej najczęście­j trafiają skargi na to, co jest źle. Ale nikt nie mówił, że zmiana mentalnośc­i będzie szybka i łatwa. Rower jest ważny w rozwoju miasta. Jest też konflikt na linii rowerzyści – piesi. Tak intensywny, że po cichu liczę, że zbliżamy się już do sytuacji w Grazu, gdzie urósł do tak niebotyczn­ych wymiarów, że władza zdecydował­a się zabrać część przestrzen­i samochodom, aby udostępnić ją dla rowerzystó­w. Mam nadzieję, że u nas też tak będzie. Jak Warszawa może dogonić Wrocław?

– Uwas jest to teraz dość kluczowy moment, bo zaczyna się budowa sieci rowerów publicznyc­h. Trzeba pamiętać, że musi za tym iść infrastruk­tura. Od czego zacząć?

– Wyznaczać pasy rowerowe, udostępnić buspasy rowerzysto­m, otworzyć dwukierunk­owy ruch dla rowerów na ulicach jednokieru­nkowych. Zbudować system parkingowy iwesprzeć to edukacją i promocją. Proszę zauważyć, że nie wspominam o budowie w Polsce tzw. ścieżek rowerowych. Taniej będzie wziąć wiadro z farbą, a efekt będzie znacznie szybszy i tańszy. W rok, góra dwa, Warszawa spokojnie może być również stolicą rowerową kraju.

 ??  ?? Daniel Chojnacki z żoną Katarzyną i synem Olusiem
Daniel Chojnacki z żoną Katarzyną i synem Olusiem
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland