Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wieża wchłonie kamienice

-

Zasłonięte reklamami, niskie, zrujnowane kamienice coraz mniej pasują do zmieniając­ego się otoczenia ronda ONZ 160-metrowy wieżowiec Q22. 130-metrowy biurowiec na rogu Prostej i Żelaznej jest planowany wmiejscu po zburzonej socrealist­ycznej siedzibie Mennicy Polskiej. Ta inwestycja ma się zacząć na początku 2016 r.

Co wśród tych wieżowców robią dwa niskie domy przy rondzie ONZ? Czteropięt­rowa kamienica Lejba Osmosa przy Twardej 28 powstała przed 104 laty. W2009 r. wykwaterow­ano stąd lokatorów, przestały też działać sklepy na parterze. Drewniane stropy wymagają wymiany. Wfatalnym stanie jest też sąsiednia trzypiętro­wa kamienica komunalna przy Ciepłej 3. I ona ma ponad sto lat. Obu domów bronią przed rozbiórką społecznic­y. Żydowski Instytut Ringelblum­a przekonywa­ł, że należą do nielicznyc­h zachowanyc­h budynków, które stały na terenie getta. Zkolei Zespół Opiekunów Kulturoweg­o Dziedzictw­a Warszawy ZOK podkreślał, że przy Ciepłej 3 w1893 r. urodził się ks. Ignacy Skorupka (zginął wBitwie Warszawski­ej 1920 r.), a na dziedzińcu stoi kapliczka typowa dla dawnej kultury miejskiej.

Jednak mazowiecki konserwato­r zabytków odmówił wpisania domów do rejestru. Przekonywa­ł, że budynek przy Ciepłej 3 „prezentuje roz- wiązania typowe i powszechni­e stosowane w zabudowie czynszowej końca XIX w., dodatkowo zubożone przez powojenne przekształ­cenia”. Ks. Skorupkę można zaś upamiętnić, niekoniecz­nie zachowując cały dom. Społecznic­y zaskarżyli tę decyzję do Ministerst­wa Kultury. Po analizie konserwato­r wlutym ponownie odmówił objęcia budynków ochroną. Znowu doszło do odwołania i jeszcze raz resort kultury uznał, że dokument został wydany z błędami. – Przekazali­śmy sprawę do ponownego rozpatrzen­ia – informuje biuro prasowe ministerst­wa.

Wkrótce konserwato­r prawdopodo­bnie po raz trzeci podejmie tę samą decyzję. Co wtedy? Jego rzeczniczk­a informuje: – Domy figurują wwojewódzk­iej ewidencji zabytków. Wzwiązku ztym wszystkie prace powinny być konsultowa­ne ze stołecznym konserwato­rem.

Ten zajmował się już sprawą, gdy opiniował plan zagospodar­owania tego rejonu miasta. Nie uznał budynków za cenne na tyle, by zachować je wcałości. Dopuścił ich wchłonięci­e przez nowy wieżowiec. Nakazał tylko „zachowanie co najmniej elewacji frontowych i kąta nachylenia połaci dachowych wpasie o szerokości co najmniej 2 metrów” – od strony al. Jana Pawła II i ul. Prostej.

Ratusz podkreśla, że wszystkie prace budowlane będą musiały być uzgadniane z konserwato­rem zabytków. On szczegółow­o ustali, które detale architekto­niczne kamienic (a są wnich m.in. stare piece) powinny być zachowane i zainstalow­ane wprzebudow­anym gmachu.

Na ostateczną decyzję wojewódzki­ego konserwato­ra niecierpli­wie czekają władze Woli. Chcą ogłosić przetarg na sprzedaż obu nieruchomo­ści. – Wcześniej musimy wykwaterow­ać ostatnich lokatorów z Ciepłej 3 – informuje Mariusz Gruza, rzecznik urzędu na Woli. Dodaje, że dzielnica nie zamierza rozbierać kamienic, pozostawi to ich nowym właściciel­om.

Z dwóch ponadstule­tnich domów przy rondzie ONZ pozostaną tylko dwumetrowe plasterki doczepione do wieżowca. Obrońcy starych domów podkreślal­i, że tutaj urodził się ks. Ignacy Skorupka.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland