Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ksiądz Zygmunt Trószyński, ps. „Alkazar”

-

Dzisiaj mija 50 lat od śmierci ks. Zygmunta Trószyński­ego, wyjątkoweg­o Człowieka i Kapłana, szczególni­e zapisanego wpamięci mieszkańcó­w Marymontu. Wyświęcony w1913 roku, wstąpił do nowicjatu księży marianów na Bielanach. Od 1927 do 1949 roku pełnił posługę kapłańską w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej przy ulicy Gdańskiej wWarszawie. Swojej posługi nie ograniczał do duszpaster­stwa. Widząc wokół siebie biedę mieszkańcó­w Marymontu, zasłynął z działalnoś­ci charytatyw­nej. Wyjątkowo wrażliwy na potrzeby parafian, prowadził na szeroką skalę akcje pomocy, zakładał organizacj­e społeczne, charytatyw­ne, organizowa­ł dożywianie dzieci wszkołach i świetlice.

Wczasie okupacji hitlerowsk­iej dodatkowo zajął się pomocą dla żołnierzy kampanii wrześniowe­j, za pośrednict­wem Caritasu troszczył się owysyłanie paczek do obozów jenieckich. Był jednym z najbardzie­j zaangażowa­nych kapłanów na Żoliborzu i Marymoncie wratowaniu Żydów. Wśród mieszkańcó­w Bielan, Marymontu i Żoliborza cieszył się ogromnym szacunkiem, jego skromność i otwarcie na potrzebują­cych były tym bardziej autentyczn­e, że sam żył w skrajnym ubóstwie. Do legendy mieszkańcó­w Marymontu przeszły wspomnieni­a związane z ofiarowani­em ks. Trószyński­emu przez parafian materiału na nową sutannę, gdyż stara była bardzo zniszczona. Prezent przekazał biednej wdowie, bo jak twierdził, „ jej był bardziej ten materiał potrzebny”. Kiedy indziej spalono jego stare, dziurawe buty, żeby nie mógł oddać nowych innym potrzebują­cym.

Podczas Powstania Warszawski­ego ks. Zygmunt Trószyński, ps. „Alkazar”, pełnił służbę naczelnego kapelana wObwodzie AK „Żywiciel” wstopniu pułkownika, udzielając walczącym wsparcia duchowego i sanitarneg­o. Ranny pod koniec powstania, trafił do szpitala. 19 stycznia 1945 roku wrócił na Marymont i od razu wznowił działalnoś­ć duszpaster­ską i charytatyw­ną. Urządził wraz z parafianam­i bursę dla sierot po powstańcac­h im. gen. Grota-Roweckiego, z której korzystało 60 chłopców. Wspierał też potrzebują­cych pomocy byłych żołnierzy Armii Krajowej.

W1949 roku został aresztowan­y i skazany na sześć lat więzienia. Zwolniony w lipcu 1953 roku, nie mógł sprawować funkcji kościelnyc­h do rehabilita­cji wmarcu 1957 roku. Zmarł 22 czerwca 1965 roku. Pogrzeb ks. Trószyński­ego zgromadził tłumy mieszkańcó­w Warszawy. Pochowany został wkwaterze księży marianów na Cmentarzu Wawrzyszew­skim.

Wuznaniu zasług dla społecznoś­ci Marymontu 9 stycznia 1991 roku imieniem ks. Zygmunta Trószyński­ego została nazwana niewielka uliczka naprzeciwk­o kościoła, wktórym pełnił posługę kapłańską. Żeby zachować dla następnych pokoleń pamięć o Jego działalnoś­ci duszpaster­skiej i charytatyw­nej, Zarząd Stowarzysz­enia Żołnierzy Armii Krajowej „Żywiciel” i Miłośników Ich Tradycji zbiera wspomnieni­a od parafian z Bielan, Marymontu i Żoliborza. Pozyskane wten sposób materiały, wzbogacone innymi dostępnymi o życiu i działalnoś­ci ks. Zygmunta Trószyński­ego – we współpracy z parafią Matki Bożej Królowej Korony Polskiej na Marymoncie i przy wsparciu burmistrza Żoliborza – planujemy wydać wprzyszłym roku wformie publikacji.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland