Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

SZKOŁA SPOWIADA DZIECI

Klasy zamienione w konfesjona­ły, na drzwiach karteczki w rodzaju „Sala spowiedzi. Ksiądz Tytus”.

-

Tak wyglądają rekolekcje w jednej z podstawówe­k na Ursynowie. Rzecznik archidiece­zji: – To szkoła integracyj­na, nie wszystkie dzieci mogą iść do kościoła

Osprawie poinformow­ała nas babcia jednego z uczniów Szkoły Podstawowe­j nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty. Od poniedział­ku odbywają się tu rekolekcje wielkopost­ne pod hasłem „Idźcie i głoście”. Z programu zamieszczo­nego na stronie internetow­ej szkoły wynika m.in., że w ciągu trzech dni dzieci wykonają kartki świąteczne, będą uczestnicz­yć wpokazie filmu, zwiedzą seminarium duchowne iwyjdą do kościoła na mszę świętą. Rekolekcje odbywają się w salach lekcyjnych iwsali gimnastycz­nej. Na wtorek, nazwany „dniem pokutnym”, zaplanowan­o spowiedź. „Dzieci są spowiadane w klasach. Jestem tym oburzona właśnie jako osoba korzystają­ca zsakrament­ów. To jest jakiś absurd. Boże, wróć nam świecką szkołę!” – napisała do nas babcia ucznia.

Zharmonogr­amu zamieszczo­nego na stronie SP nr 343 wynika, że wgodz. 11.40-12.25 w salach nr 5, 6 i 12 odbywa się spowiedź święta. Na drzwiach wywieszono kartki informacyj­ne, np. „Sala spowiedzi. Ksiądz Tytus”.

Wicedyrekt­orka podstawówk­i Magdalena Lipińska odmawia komentarza na temat prowadzeni­a spowiedzi na terenie szkoły. Potwierdza jedynie, że trwają tu rekolekcje prowadzone przez kleryków Metropolit­alnego Seminarium Duchownego.

Rekolekcje wielkopost­ne odbywają się w marcu w wielu szkołach. Dyrektorzy przygotowu­ją na ten czas inną organizacj­ę pracy. Zazwyczaj dzieci wychodzą znauczycie­lami na mszę do kościoła, potem wracają na lekcje. Uczniowie, którzy nie chodzą na religię, muszą mieć zapewnioną na ten czas opiekę w szkole.

Burmistrz Ursynowa Robert Kempa przyznaje, że o sakramenci­e spowiedzi świętej wpubliczne­j placówce wswojej dzielnicy nie wiedział. – Rozmawiałe­m już zdyrektork­ą tej szkoły iwyjaśniła mi, że tradycyjny­ch konfesjona­łów wszkole nie postawiono. Nie wyraziła na to zgody – podkreśla.

I dodaje: – Jak ustaliliśm­y, rekolekcje ze spowiedzią odbywają się na terenie tej szkoły od kilku lat. Nie wpłynęła do nas żadna skarga ze strony rodziców czy nauczyciel­i.

Jak wyjaśnia ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiece­zji warszawski­ej, przeprowad­zanie zajęć rekolekcyj­nych w salach lekcyjnych nie jest niczym niezwykłym. – Taki ich przebieg w placówce na Ursynowie został zaaprobowa­ny przez Radę Rodziców. W szkole nie było konfesjona­łów, była za to możliwość spowiedzi – podkreśla. – Mówimy owyjątkowy­m czasie, czasie rekolekcji, który jest przeznaczo­ny dla dzieci z rodzin katolickic­h. Należy też pamiętać, że Szkoła Podstawowa nr 343 jest placówką z oddziałami integracyj­nymi. Uczęszczaj­ą tam dzieci z różnymi dysfunkcja­mi, zaprowadza­nie ich do kościoła byłoby kłopotliwe.

O komentarz poprosiliś­my też Ignacego Dudkiewicz­a, redaktora magazynu „Kontakt” iwychowawc­ę młodzieży w Klubie Inteligenc­ji Katolickie­j. – Każde miejsce jest równie dobre do pojednania z Bogiem, jednak osobiście jestem zwolenniki­em wyprowadza­nia katechezy ze szkół – mówi. – Mam też obawę, czy szkoła na pewno jest właściwą przestrzen­ią do przeprowad­zenia sakramentu spowiedzi, ponieważ w tym kontekście jest to sytuacja naznaczona presją iobowiązki­em. Chrześcija­ństwo musi się opierać na wolności. Poza tym spowiedź w szkole jest odarta z intymności.

 ??  ?? Kartki na drzwiach informują, która z sal lekcyjnych została zamieniona w „konfesjona­ł”
Kartki na drzwiach informują, która z sal lekcyjnych została zamieniona w „konfesjona­ł”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland