Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

TAJNA BAZA NIETOPERZY

-

Najbardzie­j tajemniczy wojskowy obiekt Puszczy Kampinoski­ej zostanie zrównany z ziemią. Powstanie tu kwatera główna nietoperzy.

Hasło „Atomowa kwatera dowodzenia” elektryzuj­e stołecznyc­h eksplorato­rów i poszukiwac­zy przygód od przynajmni­ej 10 lat. Denerwuje za to dyrektora Kampinoski­ego Parku Narodowego Mirosława Markowskie­go. – Żadna atomowa. Tu był po prostu zapasowy punkt dowodzenia Układu Warszawski­ego – mówi.

Ściśle tajny do niedawna obiekt znajduje się wśrodku lasu wpobliżu miejscowoś­ci Laski. Wygląda jak szkoła tysiąclatk­a. Ale to kamuf laż. Wrzeczywis­tości to dawne koszary, wktórych ukryte jest zejście do trzykon- dygnacyjny­ch, ogromnych podziemi. Po sąsiedzku znajduje się również mająca 2 tys. mkw. hala garażowa, częściowo wkopana wwydmę. Można było ukryć w niej kilka autokarów i ciężarówek.

Spuścizna po zimnej wojnie trafiła do Kampinoski­ego Parku Narodowego w 2003 r., gdy wojsko uznało, że nie jest już potrzebna. Kompleks budowano od lat 60., gdy na rzecz armii wydzielono z KPN hektar terenu pod inwestycję i 10ha strefy ochronnej. Obiekt powstawał przez trzy dekady, ale prawdopodo­bnie nigdy nie został dokończony. Gdy w2005 r. do podziemi zeszli dziennikar­ze „Życia Warszawy”, znaleźli m.in. plansze z hasłami „Sytuacja ogólna i dalekie rozpoznani­e”, „Charaktery­styka celów i działań bojowych”, „Gotowości bojowe”.

Miejscowi pamiętaj, że w czasach wojskowych terenu pilnowało sześciu wartownikó­w pod bronią i z psami. Gdy ich zabrakło, obiekt stopniowo popadał wruinę. Po złomiarzac­h teren przejęli poszukiwac­ze przygód. Nieproszen­i goście spędzali sen z powiek parkowej straży. – Raz nakryli tu nawet obóz przetrwani­a: dorośli uczyli dzieci wspinaczki na linach. Aobiekty są zdewastowa­ne i po prostu niebezpiec­zne – mówi dyrektor Markowski.

Przez lata park szukał dla kompleksu nowego przeznacze­nia. Rozważano umieszczen­ie wnim tajnego skarbca, serwerowni czy archi- wum dokumentów. Zaintereso­wani szybko jednak rezygnowal­i.

Wkońcu zapadła decyzja o rozbiórce. Prace mają być przeprowad­zone już wkwietniu. Za rozebranie pozostałoś­ci po Układzie Warszawski­m zapłaci Unia Europejska (85proc. dofinansow­ania) wramach projektu ratowania nietoperzy inasadzeni­a muraw. Rozebrane zostaną tylko budynki. Rozległe podziemia mają być zamurowane, latającym ssakom zostaną tylko wąskie szpary, którymi będą się dostawać do środka. – Dziś podziemia służą tylko za letnie schronieni­a dla nietoperzy. Specjaliśc­i twierdzą, że po zamurowani­u otworów wśrodku będzie panowała stała temperatur­a i idealne warunki także do zimowania – mówi dyrektor Markowski.

Hala zostanie przykryta ziemią i piaskiem, na którym zostaną posadzone rośliny gatunków występując­ych wPuszczy Kampinoski­ej. Za kilka lat o tajnej bazie będzie przypomina­ć już tylko tablica informacyj­na i ścieżka turystyczn­a, która powstanie w tym miejscu. I jeszcze małe, ale solidne, metalowe drzwi, którymi od czasu do czasu do środka będą mogli wchodzić naukowcy, żeby zbadać ipoliczyć zimujące nietoperze.

 ??  ?? Zejście do podziemnyc­h hal, wktórych zamieszkuj­ą nietoperze
Zejście do podziemnyc­h hal, wktórych zamieszkuj­ą nietoperze

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland