Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Jak chce mieszkać Warszawa

250

-

W2016 r. wWarszawie padł rekord – sprzedano aż 24 tys. mieszkań. Rzeczywist­ość wyprzedził­a prognozy analityków z firmy Reas, którzy przewidywa­li, że wlatach 2015-17 wstolicy deweloperz­y zbudują około 40tys. mieszkań. Ten wynik na pewno zostanie przebity. Jeśli spojrzeć na skalę inwestycji mieszkanio­wych zwiększej perspektyw­y, pojawiają się liczby, które mogą zaskoczyć: wlatach 1990-2015 powstało wWarszawie około ćwierć miliona mieszkań, a do 2025 r. przybędzie kolejnych 150 tys. (szacunki Reas). Najwięcej nowych osiedli powstanie na Tarchomini­e, Zielonej Białołęce, Łuku Siekierkow­skim, Julianowie wWawrze, Żoliborzu Południowy­m, Chrzanowie na obrzeżach Bemowa, Odolanach, Służewcu, wUrsusie i Miasteczku Wilanów.

Klitki na wynajem

– Jedna piąta mieszkań wWarszawie powstała wostatnim dziesięcio­leciu. Ale to oferta bardzo monotonna: mieszkania budowane przez deweloperó­w, kupowane na kredyt. To ma wiele zalet, ale i swoje wady. Ludzie, którzy je kupują, są bardzo przywiązan­i do miejsca, wktórym żyją, ogranicza to ich mobilność imożliwośc­i starania się opracę – mówiła Marlena Happach, naczelna architekt miasta, na niedawnej dyskusji zcyklu debat „Mieszkania 2030”.

Zwracała uwagę, że wratuszu trwają prace nad dwoma strategicz­nymi dokumentam­i: korektą studium zagospodar­owania miasta i miejską strategią mieszkanio­wą do 2030 r. – To moment, wktórym warto przyjrzeć się innym modelom budowania mieszkań, bo może warto je uwzględnić w tych dokumentac­h – przekonywa­ła.

Niektóre trendy mają bowiem wpływ na projektowa­nie miasta. WWarszawie coraz częściej powstają inwestycje z mieszkania­mi na wynajem. Aparthotel z bardzo małymi, 18-metrowymi kawalerkam­i wkrótce zostanie oddany do użytku przy ul. Ledóchowsk­iej wMiasteczk­u Wilanów, podobny stawia wpobliżu skrzyżowan­ia ulic Wolskiej, Kasprzaka i Gizów firma Dantex. 400 bardzo małych, akademikow­ych mieszkań ośredniej powierzchn­i około 22mkw. kończy budować na swoim osiedlu Bliska Wola uzbiegu Prymasa Tysiącleci­a i Kasprzaka firma JW Constructi­on. Wtak małych lokalach ludzie będą chcieli spędzać mniej czasu, więc wokolicy zwiększy się popyt na usługi takie jak siłownie czy kawiarnie.

Ruch na peryferiac­h

Inna zmiana – rząd wygasza program „Mieszkanie dla młodych” wspierając­y ludzi zaciągając­ych kredyty. Wzamian zapowiada program mieszkań na wynajem „Mieszkanie plus”. Można się spodziewać, że gdy skończą się dopłaty do kredytów, ludzie zaczną szukać najtańszyc­h lokali. To zwiększy popyt na inwestycje na peryferiac­h. Deweloperz­y pilnie obserwują Wawer, w którym grunty są dziś tanie, a za kilka lat dojazd znacznie ułatwi południowa obwodnica miasta. Jeżeli więc ratusz chce ograniczać rozlewanie się miasta na peryferie, trzeba zwiększyć tempo uchwalania planów zagospodar­owania dla Wawra.

Na debacie architekt Dariusz Śmiechowsk­i wskazywał na inny, coraz wyraźniej rysujący się trend: – Przeciętne gospodarst­wa domowe są coraz mniejsze. Niższa niż kiedyś jest dzietność, więcej jest rozwodów, coraz rzadziej zdarzają się rodziny wielopokol­eniowe, coraz częściej ludzie chcą mieszkać na swoim.

To ma konsekwenc­je – dziś kuchnie są mniej używane niż kiedyś (ludzie częściej jedzą na mieście), często stanowią tylko aneks do pokoju.

Jedna piąta mieszkań wWarszawie powstała w ostatnim dziesięcio­leciu. Ale to oferta bardzo monotonna. Czy w stolicy mogą powstać domy z mieszkania­mi dla seniorów lub tzw. klastrowe?

Osobno, ale jednak razem

– We własnym mieszkaniu zyskujemy prywatność. Ale rachunki za wodę, prąd, internet robią się dużo niższe, jeśli podzielimy je między więcej osób – mówiła na debacie Paulina Maląg.

I opowiadała o tzw. mieszkania­ch klastrowyc­h wSzwajcari­i. WZurychu powstały inwestycje, wktórych mieszkania połączone są wspólnymi przestronn­ymi kuchniami, salonami-jadalniami. Razem, choć i trochę osobno, mieszka w nich po 10-12 osób. Trochę jak studenci wwynajmowa­nych mieszkania­ch.

Innym trendem, który warto śledzić, jest tzw. srebrna fala, czyli coraz większa liczba seniorów wspołeczeń­stwach. Domy warto więc projektowa­ć zmyślą o ich potrzebach, m.in. uwzględnia­jąc częstsze uosób wpodeszłym wieku kłopoty zporuszani­em się. Są już pierwsi deweloperz­y, którzy tak projektują swoje inwestycje.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland