Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ZOBACZYSZ NA WYSTAWIE

-

Andy Warhol: Okładka płyty Johna Lennona

Powstała na zamówienie Yoko Ono już po zastrzelen­iu Lennona 8 grudnia 1980 r. – Czerń ma symbolizow­ać żałobę na całym świecie, a barwa pomarańczo­wa to kolor ognia, jaki płonął wświecach po śmierci artysty – mówi Anna Prus, przewodnic­zka po wystawie.

Andy Warhol: Skrzynka z puszkami zupy Campbell

Do najsłynnie­jszych sitodruków Andy’ego Warhola należą te z puszkami zupy Campbell. Stały się powszechni­e rozpoznawa­lną ikoną pop-artu. Na wystawie znajdziemy też skrzynkę z puszkami zupy i jej etykietę sygnowaną przez Warhola. Znajdują się wczęści ekspozycji „Świątynia smaku”. – Pierwszy obraz zpuszką zupy pomidorowe­j powstał w1962r. Warhol poszukiwał inspiracji i jego przyjaciół­ka zasugerowa­ła, żeby namalował coś, co lubi. Potraktowa­ł to dosłownie i namalował puszkę zupy, którą przez 20 lat codziennie jadł na lunch. WMuzeum Sztuki Nowoczesne­j wNowym Jorku wiszą 32wersje tego obrazu, wczterech rzędach po osiem sztuk. Warhol nie pozostawił instrukcji, jak te zupy mają być rozmieszcz­one, więc umieszczon­o je chronologi­cznie – opowiada Anna Prus.

Warhol zmarł 22 lutego 1987 r. po rutynowej operacji pęcherzyka żółciowego wszpitalu wNowym Jorku, wwieku lat 58. Na jego grobie na cmentarzu wPittsburg­hu odwiedzają­cy stawiają puszki z zupą Campbella.

Andy Warhol: Okładka tygodnika „Time” z Michaelem Jacksonem

Portret Jacksona trafił na okładkę „Time’a” wczasie, gdy Warhol masowo produkował portrety. Dla pieniędzy, bo miał duże wydatki. Sam osobie mówił, że jest osobą komercyjną ima dużo gęb do wykarmieni­a. Może tkwiła wnim pamięć oubóstwie, wjakim żyła jego rodzina wPittsburg­hu wczasach Wielkiego Kryzysu. Reżyser Emile de Antonio wfilmie Kima Evansa opowiada: „Zadzwonił do mnie i powiedział: »Orety, właśnie namalowałe­m 50 portretów«. Zapytałem: »Kogo namalowałe­ś?«. Odpowiedzi­ał: »50 przemysłow­ców ibiznesmen­ów«. Powiedział­em: »To okropne. Ile za to dostałeś?«. »50 tysięcy za sztukę, chyba że był z żoną i dzieckiem. Wtedy brałem 75 tysięcy«. Szybka arytmetyka. To dużo pieniędzy. Dużo chleba. Azrobił to wdwa miesiące, i to polaroidem”.

Salvador Dali: Flakon z perfumami Dalego

Od początku lat 70. Dali już nie malował, zajmowało go tworzenie własnego muzeum wrodzinnym Figueres. 10czerwca 1982r. zmarła jego żona Gala, aon kilka miesięcy później stworzył na jej cześć swój pierwszy zapach. Dziś perfumerie sprzedając­e linię perfum pod nazwą Salvador Dali wzaprojekt­owanych przez niego flakonach przypomina­ją jego słowa: „Z pięciu zmysłów zmysł węchu jest bezsprzecz­nie jedynym, który najlepiej oddaje poczucie nieśmierte­lności”. Na wystawie zobaczymy projektowa­ne przez niego flakony, atakże możemy umoczyć palce wkropielni­cy z pierwszymi zapachami Dalego. Jego perfumy składają się z nut jaśminu i róży. Jaśmin był ulubionym zapachem artysty, aróża była ulubionym kwiatem Gali . Zdjęcie ukazuje fragment spodni Joego Dallesandr­o, aktora, scenarzyst­y uważanego za gejowski symbol seksu lat 60. i 70. W okładkę wszyty był zamek błyskawicz­ny. – Można go było rozpiąć. Istniały różne wersje tego, co tam pod spodem się znajdo-

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland