Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Czy ostaniec getta ocaleje?

-

Ważą się losy stuletniej kamienicy przy ul. Waliców 14. Nadzór budowlany już dwa lata temu wydał nakaz jej rozbiórki. Zrujnowany dom chcą ocalić miejscy aktywiści. Zebrali ponad 1,6 tys. podpisów pod swoją petycją.

„My, niżej podpisani, zwracamy się do pana konserwato­ra wojewódzki­ego prof. Jakuba Lewickiego zprośbą o niezwłoczn­e objęcie ochroną prawną wformie wpisu do rejestru zabytków nieruchomy­ch województw­a mazowiecki­ego, a także konserwacj­i zespołu oficyn przy ulicy Waliców 14 (…). Działania te mają na celu wstrzymani­e, a następnie odwołanie decyzji o rozbiórce budynku, którą wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlaneg­o w 2015 r., a także doprowadze­nie budynku do stanu, który umożliwi bezpieczne jego zwiedzanie oraz godnie upamiętni tragiczną historię miejsca i jego mieszkańcó­w” – czytamy wpetycji. Jej autorami są Aneta Skubida, radna dzielnicy Wola ze Stowarzysz­enia Mieszkańcó­w „Wola Zmian”, i Grzegorz Niemczyk, założyciel strony „Warszawa, której kiedyś nie będzie”. Pismo adresowane jest też do stołeczneg­o konserwato­ra Michała Krasuckieg­o, prezydent Warszawy i burmistrza Woli. Apel zamieszczo­ny na stronie www.petycjeonl­ine.com podpisało do piątku 1614 osób.

Pięciopięt­rowa kamienica z ok. 1910 r. nie ma części frontowej, awoficynac­h z dziurami wdachach iwyrwanymi oknami nikt nie mieszka. Autorzy petycji podkreślaj­ą, że „zespół oficyn przy ul. Waliców 14 to budynek owyjątkowe­j wartości historyczn­ej, kulturalne­j i tożsamości­owej nie tylko dla samej dzielnicy Wola, ale również całej Warszawy”. Dom jest bowiem jedną z nielicznyc­h pozostałoś­ci przedwojen­nej zabudowy osiedla Mirów i z sąsiednimi kamienicam­i nr 10 i 12 tworzy enklawę dawnej Warszawy. Wlatach 1940-42 znajdował się w getcie, a wśród jego lokatorów byli Władysław Szlengel, wybitny poeta ikronikarz Zagłady, oraz Menachem Kipnis, dziennikar­z, fotograf i śpiewak. Front kamienicy zburzył wybuch niemieckie­j samobieżne­j miny – goliata. Ostatnich mieszkańcó­w wykwaterow­ano stąd jakieś 10 lat temu. Niedługo potem ślepą ścianę domu ozdobiło malowidło „Kamień ico?”, jeden znajlepszy­ch murali wWarszawie. W2015 r. Powiatowy Inspektora­t Nadzoru Budowlaneg­o wydał dzielnicy nakaz rozbiórki kamienicy. Ale już dwa lata wcześniej walkę o jej uratowanie rozpoczął Zespół Opiekunów Kulturoweg­o Dziedzictw­a Warszawy „ZOK”. Organizacj­a wystąpiła wtedy do wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków o wpis do rejestru zewnętrzny­ch murów, bryły iwewnętrzn­ego podwórza. Ówczesny konserwato­r Rafał Nadolny stwierdził, że budynek na to nie zasługuje. Tego samego zdania było Ministerst­wo Kultury. ZOK poskarżył się więc do sądu. W2014 r. Wojewódzki Sąd Administra­cyjny uchylił postanowie­nie resortu kultury, aw2016 r. NSA utrzymał wmocy wyrok WSA. Sprawa wróciła do ministerst­wa. We wrześniu 2016 r. resort stwierdził, że budynek ma wystarczaj­ącą ochronę, figurując wgminnej ewidencji zabytków. To jednak dużo słabsze zabezpiecz­enie niż rejestr.

Dom w 100 proc. należy do miasta i nie jest objęty roszczenia­mi. Dzielnica nie wykonała jednak nakazu rozbiórki (zwróciła się nawet do PINB ojego uchylenie lub odłożenie). Czy to znaczy, że chce kamienicę remontować lub wystawić na sprzedaż komuś, kto ją zrewitaliz­uje?

– Niczego nie wykluczamy, ale wtej chwili czekamy na decyzję wojewódzki­ego konserwato­ra wsprawie ochrony budynku. Musimy wiedzieć, czy będzie wpisany do rejestru zabytków, a jeśli tak, to czy w całości, czy w części – mówi Mariusz Gruza, rzecznik Urzędu Dzielnicy Wola.

Czy konserwato­r zamierza wpisać kamienicę do rejestru? – Jestem zwolenniki­em wpisu, czekam tylko na akta sprawy z ministerst­wa – mówi prof. Jakub Lewicki.

Architekt Hanna Szmalenber­g, członkini stowarzysz­enia Ogród Warszawa: – Trzeba zacząć od zabezpiecz­enia budynku. Potem wykonać ekspertyzy i remont, ale zachowując ślady zniszczeń. Ten dom powinien żyć. Parter wyobrażam sobie jako miejsce publiczne związane z kulturą, Szlenglem, artystami z getta. Na piętrach niech będą mieszkania.

 ??  ?? Ocalałe oficyny kamienicy przy Waliców 14. Jej front został zburzony w czasie powstania warszawski­ego
Ocalałe oficyny kamienicy przy Waliców 14. Jej front został zburzony w czasie powstania warszawski­ego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland