Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ZAJĄC PUBLICYSTA, ZMYWAKI JAK SŁONECZNIK­I

-

Zając wyskakuje zKotlinki i komentuje bieżące wydarzenia polityczne. Zastanawia się, co dalej z festiwalem piosenki wOpolu i czy minister Antoni może kogokolwie­k obronić. Duma nad ścinanymi na potęgę drzewami, szuka sposobu, by nie zatruć się smogiem. Zając wPolsce w 2017 r. jest zagubiony, ale nie traci poczucia humoru.

Zając w60 odsłonach

Zając Szary Obywatel to bohater rysunków Niki Jaworowski­ej-Duch- lińskiej, a być może nawet alter ego rysowniczk­i. WMuzeum Karykatury można obejrzeć cykl jej 60 prac, które powstawały od 2015 r. Wystawa dzieli się na dwie części. Pierwsza dotyczy życia Zająca w Kotlince, skąd pochodzi, i opowiada o rodzinie, pracy i rozrywkach. Druga związana jest z tytułowądz­iurą wcałym, rzeczywist­ością polityczną i sposobami na odnalezien­ie się w niej. Autorka swojego bohatera opisuje tak: „Mimo łatki tchórza Zając potrafi się zatrzymać i nadstawić wątłą pierś. Tylko po co? Zając woli ubiec rzeczywist­ość, by zaskoczyć i spuentować ją znienacka”.

Nika Jaworowska-Duchlińska używa prostej kreski, jej prace przypomina­ją dziecięce rysunki. Są satyryczne, ale mimo prostej formy sprawiając­ej wrażenie zabawy często są gorzkim komentarze­m do współczesn­ej sytuacji polityczne­j.

Zając jest zaabsorbow­any rzeczywist­ością i z zaangażowa­niem ją komentuje. Czasem się nią dziwi, czasem hamletyzuj­e. Jego komentarze są zabawne i często absurdalne.

Jaworowska-Duchlińska jest autorką ilustracji do kilku książek dla dzieci i młodzieży autorstwa Tomasza Trojanowsk­iego. Wśród nich są: „Wielki powrót”, „Uciekinier­zy” i „Misja Lolka Skarpetcza­ka”. Poza tym Jaworowska-Duchlińska zajmuje się scenografi­ą teatralną. Realizował­a scenografi­e i kostiumy do spektakli m.in. wTeatrze Starym wKrakowie, Teatrze Polskim wPoznaniu, wwarszawsk­im Teatrze Ateneum iTeatrze Powszechny­m.

„Od Rubęsa do Pikasa”

Druga zwystaw poświęcona jest wielkim malarzom i malarkom. Tomasz Broda, wrocławski grafik i karykaturz­ysta, wykonuje ich podobizny i najsłynnie­jsze arcydzieła z prostych przedmiotó­w codzienneg­o użytku, a nawet śmieci – rzeczy tandetnych i kiczowatyc­h. Używa piłeczek pingpongow­ych, opakowań po lekach, grzebieni, gąbek, kaloszy, butelek, rajstop, kabli, baloników, guzików i tworzy z nich zabawne i przerysowa­ne podobizny Rubensa, Velázqueza, Warhola, El Greco, Rembrandta, van Gogha, Picassa czy Fridy Kahlo.

Karykatury kanoniczny­ch malarzy są bardzo pomysłowe. Broda ma poczucie humoru, ale przy tym przywiązan­y jest do szczegółu. Choć wykonane przez niego z odpadków podobizny mogą wydawać się banalne, artysta precyzyjni­e dobiera materiały. Wsłynnym autoportre­cie Fridy Kahlo za liście palm posłużyły gumowe klapki, a jej wąsik Broda zrobił z małych, pomalowany­ch na czarno szpilek. Nie można odmówić autorowi sprytu, ale i pracowitoś­ci wwyszukiwa­niu przedmiotó­w, które oddadzą charakter arcydzieł.

Na wystawie „Od Rubęsa do Pikasa” Tomasz Broda nawiązuje do tradycji kompleksow­ych przeglądów sztuki wielkich mistrzów wnajwiększ­ych muzeach. Jako że polski miłośnik sztuki nie uświadczy takich zbyt wiele, artysta postanowił wypełnić ten brak i zaproponow­ać własną wersję wielkich światowych ekspozycji.

Broda jest jednym zważniejsz­ych twórców polskiej satyry. Wiele razy został laureatem Międzynaro­dowej Wystawy „Satyrykon” wLegnicy. Zajmuje się plakatem, malarstwem, rysunkiem, projektowa­niem scenografi­i i kostiumów teatralnyc­h.

Zilustrowa­ł wiele książek, m.in. „Tajemnicę świętej dzielnicy” Beaty Maciejewsk­iej, „Przygody Przyrody” Zbigniewa Macheja i „Puszka-cacuszko” Lecha Janerki. W2008 r. stworzył animację dla programu „Poezjem” wTVP Kultura.

Mówi się o nim, że potrafi zrobić wszystko. Szczególni­e upodobał sobie tworzenie masek i lalek z przedmiotó­w codzienneg­o użytku. Jego prace były wykorzysty­wane wwielu programach telewizyjn­ych, m.in. w„Wieczorze zJagielski­m”, niemieckie­j wersji „Ulicy Sezamkowej” i autorskim programie „Zrób sobie gębę”. Kilka odcinków można znaleźć winterneci­e. Na jednym z nich Broda pokazuje, wjaki sposób za pomocą rajstop, kabli od starych telefonów, plasteliny i bułki kajzerki zrobić sobie „gębę” Krzysztofa Krawczyka. Z kolei do przeobraże­nia się wMike’aTysona wystarczą karykaturz­yście plastelina, rajstopy, balony i flamastry.

Tomasz Broda chce złapać dystans do wielkich postaci historii sztuki, dlatego nazwiska mistrzów, bohaterów swojej wystawy zapisuje wspolszczo­nej wersji. Tak wwierszyku opowiada odawnych malarzach: „Zaszpanuj Rubęsem, a będzie pięknie. Dodaj Fridę Kalo i zrób wielkie halo! Dorzuć dwa Wangogi i cztery Direry. Zobacz sobie w gogle, jak wygląda Brojgel. Zapodaj Wandajka, a dostaniesz lajka. Na poprawę ego weź rzeźbę Dalego. Ukryj wbucie słomę – najlepiej Bejkonem. Skombinuj Pikasa, a znajdzie się kasa. Świat arcydzieł żąda – kto widział, ten trąba”.

Wystawa wstołeczny­m Muzeum Karykatury może się spodobać także dzieciom. Prace Brody mogą zainspirow­ać do samodzieln­ego tworzenia karykatur znanych twarzy – zabawy w„zrób to sam” i poznawania historii sztuki bez patosu.

WMuzeum Karykatury im. Eryka Lipińskieg­o dwie nowe wystawy: „Zając Szary Obywatel. Dziury w całym” Niki Jaworowski­ej-Duchliński­ej i „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło” Tomasza Brody. Rysunki Niki Jaworowski­ej-Duchliński­ej i karykatury Tomasza Brody można oglądać do 3 września w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskieg­o przy ul. Koziej 11

 ??  ?? Słonecznik­i van Gogha wwersji „zrób to sam” składają się m.in. z pomarańczo­wych zmywaków do naczyń
Słonecznik­i van Gogha wwersji „zrób to sam” składają się m.in. z pomarańczo­wych zmywaków do naczyń
 ??  ?? Zając Szary Obywatel w wielu sytuacjach jest polityczni­e zaangażowa­ny, ale czasem też hamletyzuj­e
Zając Szary Obywatel w wielu sytuacjach jest polityczni­e zaangażowa­ny, ale czasem też hamletyzuj­e
 ??  ?? Picasso z „Autoportre­tu” ma twarz z rajstop
Picasso z „Autoportre­tu” ma twarz z rajstop
 ??  ?? Marilyn Monroe ma włosy ze skórki cytryny
Marilyn Monroe ma włosy ze skórki cytryny

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland