Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Przemoc języka, czyli hymn do miłości

-

Marta Górnicka jest specjalist­ką od chórów. Do tej pory wyreżysero­wała m.in. „Chór kobiet”, „Konstytucj­ę na Chór Polaków” czy „Tu mówi Chór”. Jej przedstawi­enia były pokazywane wwielu krajach Europy, a także wJaponii czy Indiach.

Realizowan­e przez Górnicką spektakle są nowoczesną formą teatru chórowego, których libretto jest kolażem różnych tekstów kultury. Wybrani w castingach aktorzy, niejednokr­otnie nieprofesj­onalni, krzyczą, recytują wiersze, teksty piosenek, przemówień, programów polityczny­ch czy aktów prawnych.

„Hymn do miłości” jest częścią trylogii. Dwa wcześniejs­ze spektakle były wyprodukow­ane w Izraelu i Niemczech. Tryptyk otworzyła „Matka Courage nie będzie milczeć. Chór na czas wojny” z izraelskim­i Arabkami iŻydówkami, ich dziećmi i zawodowymi tancerzami, żołnierzam­i izraelskie­j armii. Natomiast w „M(other) Courage” niemieckie matki pytały: „Dlaczego mój syn wciąż chce kogoś zabijać?”, odnosząc się do niespodzie­wanego sukcesu neofaszyst­owskiego ruchu Pegida.

Trzecia część, która kilka dni temu rozpoczyna­ła Athens & Epidauros Festival wGrecji, opowiada o narastając­ych wEuropie nacjonaliz­mach i kryzysie migracyjny­m. Górnicka wykorzysta­ła wlibretcie fragmenty manifestu Andersa Breivika, przemówien­ia przywódcy ISIS AbuBakra i Ben Ladena. Wystąpieni­a polityków zderza nie tylko z popowymi piosenkami, ale też z pieśniami patriotycz­nymi i kościelnym­i.

– Chór stara się odpowiadać na najważniej­sze i najbardzie­j palące problemy. Dzisiaj interesuje nas, wjaki sposób język debaty publicznej stał się ksenofobic­zny czy rasistowsk­i, oparty na przemocy – mówi Górnicka.

Chór powstaje z mieszaniny języków, cytatów, bada to, wjaki sposób powtarzają się pewne mechanizmy. Czy chórzyści zajmują jakieś stanowisko polityczne? – Trudno powiedzieć, że nie – odpowiada Górnicka. – Dominujący język wyklucza obcych, innych, tych niepasując­ych do wyobrażone­j wspólnoty. To niebezpiec­zna tendencja, widoczna również wPolsce. My zajmujemy się sztuką, więc pokazujemy raczej niejednozn­aczność świata i języka.

Na scenie występują nie tylko aktorzy Teatru Polskiego wPoznaniu,

– Demonstruj­emy przemoc, brutalność i szaleństwo języka używanego na co dzień przez polityków i ekstremist­ów – mówi Marta Górnicka, reżyserka „Hymnu do miłości”, którego premiera już dzisiaj w Nowym Teatrze.

który jest koproducen­tem spektaklu, artyści związani z Chórem Kobiet, ale też amatorzy z Poznania, dzieci, dorośli z zespołem Downa, seniorzy. – Mimo różnych poglądów, biografii i ciał jesteśmy jednym chórem, który docenia, a nawet wystawia na publiczny pokaz indywidual­ności. I szukamy czegoś, co może nas połączyć – mówi Górnicka. „Hymn do miłości”, 17-18 czerwca, godz. 20. Nowy Teatr, ul. Madaliński­ego 10/16.

Bilety: 53/50 zł. Spektakle z napisami w języku angielskim

 ??  ?? Zdjęcie z przedstawi­enia „Hymn do miłości”
Zdjęcie z przedstawi­enia „Hymn do miłości”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland