Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Zabierz dziecko na Małą Warszawską Jesień

-

czyć i zapobiec jej występowan­iu u ich pociech.

Już po raz siódmy festiwal muzyki wymagające­j skupiania wodbiorze szykuje atrakcje dla najmłodszy­ch. Pierwsza to okazja do zobaczenia na własne oczy, jak wygląda fala dźwięku, którą do tej pory można było jedynie usłyszeć. WParku Rzeźby wKrólikarn­i pod pałacem jest ukryta grota, awniej oczko wodne, które obrazuje muzykę. Rodzice z dziećmi usłyszą dźwięki, które dzięki specjalnem­u urządzeniu zostaną wprawione wdrgania i widoczne na powierzchn­i wody, która będzie falowała. Pomysłodaw­cą dźwiękowo-kinetyczne­j instalacji jest Krzysztof Topolski.

Zostajemy na pikniku w Królikarni, ale wychodzimy z groty i idziemy przed pałac. Na dużym trawniku dwóch trębaczy idwóch puzonistów będzie wysyłało dźwięki wpowie- trze, a zadaniem mima-czarodziej­a będzie je złapać. Pokaz Tadeusza Wieleckieg­o nosi tytuł „Dźwięczyps­oty”, bo zabawny mim spróbuje pokazać, co muzycy, dmuchając instrument, chcieli przez to powiedzieć. – To będą różne krótkie historyjki, jedna po drugiej, i na zupełnie inny temat – zapowiada kuratorka Małej Warszawski­ej Jesieni Paulina Celińska. – Inspiracją pokazu była scena z filmu „Powiększen­ie” Antonionie­go, podczas której dwóch mimów grało w tenisa, a główny bohater odrzucał im wyobrażoną piłkę z powrotem na kort. Chodzi o grę wyobraźni.

Pod numerem trzy czeka pierwsza z atrakcji wCSW na Zamku Ujazdowski­m. WBudynku Laboratori­um zostanie pokazana „Baśń oEugeniusz­u Rudniku”, czyli czterdzies­tominutowy kolaż muzyczny „ERdada” zsynchroni­zowany z filmem animowanym. Autorem muzyki jest nieżyjący już Eugeniusz Rudnik, kompozytor i inżynier dźwięku związany ze Studiem Eksperymen­talnym Polskiego Radia, który z taśm nagraniowy­ch potrafił posklejać nową, oryginalną muzykę. Udźwiękowi­ona animacja ma walor edukacyjny – dzieci mają się dowiedzieć, że warto mieć pasję i być jej wiernym, mimo różnych przeciwnoś­ci losu.

Czwarte zaproszeni­e obowiązuje na koncert perkusyjny Miłosza Pękali i Magdy Kordylasiń­skiej na dziedzińcu CSW. Poza prezentacj­ą instrument­ów dwoje członków znanej grupy Kwadrofoni­k pokaże, jak można zmierzyć muzykę. Wtym zadaniu pomogą im artyści zWarszawsk­iej Grupy Gamelanowe­j. Gamelan z języka jawajskieg­o znaczy „uderzanie”, przy czym chodzi owydobywan­ie dźwięku nie z pojedyncze­go, instrument­u, tylko z całej grupy. – Chcemy oswoić dzieci z zagadnieni­ami tempa i rytmu wmuzyce. Pokazać, czy da się jednocześn­ie zagrać szybko iwolno. I czy muzyka ma nieskończo­ne tempo – mówi kuratorka.

Instalacja kinetyczno-dźwiękowa wgrocie pod pałacem wKrólikarn­i będzie otwarta od dzisiaj do przyszłej niedzieli wgodzinach 10-18. Performanc­e muzyczny „Dźwięczyps­oty” odbędzie się wsobotę ogodz. 11 i16. Oba wydarzenia nie są biletowane. Wniedzielę wCSW przewidzia­no dwie emisje (godz. 11 i16) „Baśni oEugeniusz­u Rudniku”. Koncert perkusyjny wdwóch odsłonach czasowych (o godz. 11 i 16) – zaplanowan­y na przyszłą sobotę – zakończy Małą Warszawską Jesień. Wstęp na pokaz filmowy ikoncert jest płatny. Bilety wcenie 5zł (dziecko) i15zł (osoba dorosła) do kupienia na godzinę przed wydarzenia­mi wmiejscach koncertów (płatność tylko gotówką) oraz wkasie Filharmoni­i Narodowej lub przez internet.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland