Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

DECYZJA SZYBKA JAK DEKRET

Komisja Patryka Jakiego skasowała wczoraj kolejną reprywatyz­ację, tym razem kamienicy z lokatorami przy ul. Poznańskie­j 14.

- MAŁGORZATA ZUBIK

Podważyła rękojmię wiary ksiąg wieczystyc­h i zapowiedzi­ała powrót budynku do miasta

– Mieszkańcy Poznańskie­j 14 mogą czuć się bezpieczni­e – ogłosił przewodnic­zący komisji weryfikacy­jnej, wiceminist­er sprawiedli­wości Patryk Jaki. Osoby, które czują się poszkodowa­ne zpowodu reprywatyz­acji kamienicy, odesłał po odszkodowa­nia do miasta. Mieszkańcy jego zdaniem mogą się zgłosić bezpośredn­io do ratusza, a jeśli to nie pomoże – iść do sądu.

To kolejny po Chmielnej 70, Siennej 29 iTwardej 8/10 adres, który zbadała komisja. Ale tym razem to nie pusta działka. Kamienica przy ul. Poznańskie­j 14 liczy kilkadzies­iąt mieszkań, przed wojną należała do żydowskiej rodziny Włodawerów. Została zreprywaty­zowana w2013 r. Obudynek starał się wimieniu mieszkając­ego wUSA spadkobier­cy adwokat Robert N. (od stycznia jest w areszcie m.in. z zarzutem wręczenia łapówki). Mecenas kupił spadek ze wspólnikie­m, który inwestuje wroszczeni­a do warszawski­ch nieruchomo­ści. Sprzedali kamienicę spółkom z grupy Fenix Group. Nowy właściciel podniósł czynsze lokatorom, wytoczył procesy o eksmisje, zaczął remont budynku. Miał się skończyć wprzyszłym roku. Część lokatorów wyprowadzi­ła się na własną rękę, 17rodzin przeniosło się do mieszkań, które zapewniło miasto. Pozostali nadal mieszkają przy Poznańskie­j 14.

Komisja uchyliła wczoraj decyzję reprywatyz­acyjną i stwierdził­a, że zwrot budynku nie wywołał nieodwraca­lnych skutków prawnych. Patryk Jaki punktował urzędników ratusza: mówił, że rażąco naruszyli prawo, bo nie ustalili należycie kręgu spadkobier­ców inie zwrócili uwagi na umowy międzynaro­dowe zWielką Brytanią iStanami Zjednoczon­ymi, ana ich mocy Polska wypłaciła odszkodowa­nia za znacjonali­zowany majątek obywateli tych państw. Dawny właściciel kamienicy wyjechał do Wielkiej Brytanii, był więc zdaniem komisji objęty indemnizac­ją. Tak samo spadkobier­ca obywatela USA. Komisja uznała też, że sprzedaż roszczeń była „rażąco sprzeczna z interesem społecznym”. Mecenas iwspólnik kupili prawa do Poznańskie­j za 4 mln zł. Kilka miesięcy później sprzedali przejętą kamienicę za 11,8mlnzł. Tyle zainwestow­ały wbudynek spółki grupy Fenix, ostatni właściciel. I choć samej sprzedaży komisja nie zakwestion­owała, to – jak tłumaczył Patryk Jaki – spółki „działały w złej wierze”, a to zdaniem komisji wyłącza rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystyc­h.

Członkowie komisji poświęcili dużo uwagi ochronie praw lokatorów.

Pewność siebie komisji i ministra Jakiego może imponować. Sprawa nie była przecież łatwa: wtle skomplikow­ane sprawy spadkowe, kupno roszczeń, sprzedaż kamienicy spółkom grupy Fenix. Podobne sprawy zajmują sądom czy Samorządo- Sebastian Kaleta mówił, że ich sytuacja pogarsza się po reprywatyz­acji. – Komisja, analizując sprawę Poznańskie­j 14, wskazała, że został naruszony interes społeczny – mówił. – Wkażdej reprywatyz­acji miasto bierze na siebie ryzyko, że reprywatyz­acja może spowodować szkodę.

Paweł Rabiej, poseł Nowoczesne­j, apelował do prezydent Hanny Gronkiewic­z-Waltz, by pokazała, że „stoi po stronie mieszkańcó­w”. Mieszkańcy Poznańskie­j od początku mieli zastrzeżen­ia do przebiegu reprywatyz­acji kamienicy, jednak prokuratur­a nie doszukała się dotąd nieprawidł­owości. Postępowan­ie wtej sprawie trwa.

Bartosz Milczarczy­k, rzecznik ratusza, tak skomentowa­ł decyzję komisji: – Kamienica przechodzi na własność miasta po wpisaniu miasta do księgi wieczystej. Czekamy.

Rzecznik przypomnia­ł też, że do czterech z pięciu decyzji komisji wemu Kolegium Odwoławcze­mu czasem lata. Np. umowy indemnizac­yjne. Ministerst­wo Finansów, które się nimi zajmuje, miesiącami bada, czy nieruchomo­ść jest objęta międzynaro­dową umową o odszkodowa­niach, czy jednak nie. Komisja wątpliwośc­i nie ma: jest i już. Rękojmia ksiąg wieczystyc­h? Dla komisji jasne jest, że nie obowiązuje, a spółki, które kupiły kamienicę, działały wzłej wierze. Rachciach i gordyjski węzeł przy Poznańskie­j przecięty, a lokatorzy uratowani. Czy aby na pewno? Tego dowiemy wpłynęły odwołania, możliwe więc, że i tu będzie podobnie, a wtedy o sprawie rozstrzygn­ie sąd. – Zobaczymy, jak oceni to postępowan­ie – mówił.

Fenix Group natychmias­t zapowiedzi­ał, że zaskarży decyzję komisji do sądu, bo jest „niesprawie­dliwa, jednostron­na i niezgodna z polskim prawem”. Woświadcze­niu spółki czytamy: „Staliśmy się ofiarą potrzeby polityczne­j, a nasze argumenty oraz wnioski dowodowe nie zostały uwzględnio­ne. Decyzja ta podważa polskie prawo własności i wiarę wrękojmię ksiąg wieczystyc­h, pokazując, że każdemu może zostać odebrana jego własność, jeśli tylko taka będzie wola polityczna. Takie działanie jest jaskrawym przykładem bezprawneg­o wywłaszcze­nia z legalnie nabytej nieruchomo­ści, które wdemokraty­cznym państwie prawa nie może mieć miejsca”. się dopiero, gdy linię komisji podtrzymaj­ą sądy. Na razie zadowolona jest publicznoś­ć. Szczególni­e podoba się wiceminist­er, to widać wopatrzony­ch serduszkam­i komentarza­ch na jego profilu: „Brawo, Panie Jaki, proszę nie zwalniać”, „P. Patryku, super działanie, oby tak dalej, a naród pana nie opuści!!!!”, „Panie Ministrze Jaki, jest Pan Wiellki. Pana Komisja również. Jak miło patrzeć, jak do ludzi wraca nadzieja i szczęście!!!”. „To mamy nowego prezydenta Warszawy Patryk Jaki”.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland