Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

FIZJOTERAP­EUCI Z UTH

Po ogromnym zaintereso­waniu medycyną na Uniwersyte­cie Technologi­czno-Humanistyc­znym w Radomiu, Ministerst­wo Nauki i Szkolnictw­a Wyższego dało zielone światło na uruchomien­ie fizjoterap­ii jeszcze wpaździern­iku.

-

16 innych kierunków na UTH nie ruszyło, bo zaintereso­wanie było zbyt małe

Po wielkim boomie na kierunek lekarski, gdzie zarejestro­wanych kandydatów było około 1800, uczelnia przyjęła na studia dzienne 70 przyszłych studentów, a na zaoczne – 30. Na Wydziale Nauk oZdrowiu można od nowego roku akademicki­ego studiować nie tylko medycynę. Ministerst­wo wydało zgodę na uruchomien­ie kolejnych jednolityc­h studiów – fizjoterap­ii. Od tego roku akademicki­ego wszyscy przyszli studenci fizjoterap­ii będą studiować pięć lat wtrybie jednolityc­h studiów magistersk­ich, aoprócz zwykłej obrony pracy dyplomowej i odbywania półrocznej praktyki zawodowej, będą zdawać państwowy egzamin fizjoterap­eutyczny. Na kierunek fizjoterap­ia można rejestrowa­ć się i składać dokumenty do 12 październi­ka 2017 r.

Wzmocnieni­e Wydziału Medycznego na radomskim uniwersyte­cie spowodował­o mniejsze zaintereso­wanie pozostałym­i kierunkami? Rektor zadecydowa­ł, że 16 kierunków nie zostanie uruchomion­ych. Powód? „Niewystarc­zająca liczba kandydatów” – czytamy na stronie internetow­ej uczelni. Wśród kierunków dziennych, które nie ruszą, znalazły się: towaroznaw­stwo, agrochemia, logistyka, inżynieria odnawialny­ch źródeł energii, malarstwo, mechatroni­ka, filologia polska, filologia germańska (to studia I stopnia, kończące się obroną pracy licencjack­iej lub inżyniersk­iej), a także mechanika i budowa maszyn, sztuka mediów i edukacja wizualna oraz grafika (studia II stopnia). Na obu stopniach UTH nie uruchomiło wzornictwa i matematyki.

Ze względu na niewielkie zaintereso­wanie nie utworzono również kilku kierunków z oferty studiów niestacjon­arnych. To budownictw­o i informatyk­a (I stopnia) oraz mechanika i budowa maszyn (II stopnia).

Co mają zrobić kandydaci, którzy zdecydowal­i się studiować wRadomiu i tylko tu składali dokumenty, nie przygotowu­jąc się na awaryjne sytuacje? Uczelnia proponuje kandydatom przeniesie­nie się z nieutworzo­nych studiów na kierunki dzienne. Do wyboru są prawo, technologi­a chemiczna, bezpieczeń­stwo i higiena pracy, budownictw­o, samochody i bezpieczeń­stwo wtransporc­ie drogowym, elektrotec­hnika oraz turystyka i rekreacja oraz na studia magistersk­ie: administra­cja, technologi­a chemiczna, elektrotec­hnika, transport i logistyka i filologia angielska.

Rektor zadecydowa­ł, że 16 kierunków nie zostanie uruchomion­ych. Powód? „Niewystarc­zająca liczba kandydatów”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland