Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Prosimy o hojność

-

Akcja Ratujmy „Płockie Powązki”, organizowa­na wspólnie przez stowarzysz­enie „Starówka Płocka” i„Gazetę Wyborczą”, na dobre wpisała się w krajobraz Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Od 2000 roku 1 i2 listopada na płockich cmentarzac­h spotykamy kwestarzy, którzy zbierają pieniądze na renowację zniszczony­ch grobów. Dzięki hojności płocczan udało się do tej pory odnowić 33 nagrobki, zbudować dwa nowe, wyremontow­ać kaplicę grobową, zrekonstru­ować trzy tablice epitafijne.

– Historia i tożsamość są podstawą każdego narodu. Musimy więc onie dbać – mówi kwestujący od kilkunastu lat rektor Szkoły Wyższej Pawła Włodkowica iprezes Towarzystw­a Naukowego Płockiego prof. Zbigniew Kruszewski. – Jeśli ktoś nie pozostawił tu bliskich, to my musimy zadbać ojego grób, by pamiętano o nim dłużej niż tylko przez czas jednego pokolenia.

Profesor Kruszewski zawsze kwestuje na cmentarzu komunalnym. Jak mówi, inni wolą zbierać datki na cmentarzu przy Kobyliński­ego, bo mają bliżej, ale on lubi kwestować na nekropolii przy ul. Bielskiej. Co roku jest tam mnóstwo osób, więc puszka szybko się zapełnia. Kwestujące­go prezesa TNP spotkamy tam 1 listopada.

Wtym roku będziemy zbierać pieniądze na renowację dwóch mogił: Mariana Zglinickie­go – płockiego prawnika, który w XIX wieku słynął głównie z działalnoś­ci na rzecz innych, współzałoż­yciela Towarzystw­a Spożywczeg­o i Kasy Pożyczkowe­j „Zgoda”, i Piotra Pawłowskie­go – znanego malarza i fotografa, który w drugiej połowie XIX wieku wswoim zakładzie fotografic­znym przy ul. Kolegialne­j

– Jeśli ktoś nie pozostawił tu bliskich, to my musimy zadbać o jego grób, by pamiętano o nim dłużej niż tylko przez czas jednego pokolenia – mówi prezes Towarzystw­a Naukowego Płockiego Zbigniew Kruszewski i zachęca do wsparcia kwesty.

robił zdjęcia najnowocze­śniejszym wówczas aparatem. Grób pierwszego znajduje się przy głównej alejce, za kaplicą po lewej stronie. By znaleźć mogiłę Pawłowskie­go, musimy przejść ok. 10 metrów dalej i skręcić w lewo.

Kwestować będą znani płocczanie. Wśród nich spotkamy lekarzy, dziennikar­zy, samorządow­ców, polityków, harcerzy. W sumie aż 120 osób zgłosiło się do udziału w tegoroczne­j zbiórce. Liczymy, że również płocczanie, którzy 1 i 2 listopada będą odwiedzali nasze nekropolie, chętnie wspomogą akcję i dorzucą przysłowio­wy grosz. Przypomnij­my, że wzeszłym roku udało się zebrać 32 tys. zł. Mamy nadzieję, że podczas 18. zbiórki uda się zebrać jeszcze więcej. Kwesta odbywać się będzie na: obu cmentarzac­h przy al. Kobyliński­ego,

cmentarzu komunalnym przy ul. Bielskiej,

cmentarzu garnizonow­ym przy ul. Norbertańs­kiej,

cmentarzu prawosławn­ym przy ul. Norbertańs­kiej.

Kwestować będą znani płocczanie, razem aż 120 osób: lekarze, nauczyciel­e, samorządow­cy, politycy, harcerze

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland