Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

S12 BLISKO, JAK NAJBLIŻEJ

-

Trzy warianty przebiegu S12 na południe od Radomia przedstawi­ono we wtorek w magistraci­e na spotkaniu informacyj­nym organizowa­nym przez GDDKiA. Wjazd do miasta mają zapewnić trzy węzły.

Chodzi o fragment planowanej S12 od Radomia do Puław. Na razie warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych iAutostrad zlecił opracowani­e studium ekonomiczn­o-środowisko­wego imateriałó­w niezbędnyc­h do uzyskania decyzji o środowisko­wych uwarunkowa­niach budowy tej trasy. Brane są pod uwagę trzy warianty jej przebiegu, wszystkie na południe od Radomia, tylko jeden, najbardzie­j zbliżony do miasta, nieco zahacza o tereny w jego granicach.

Trasa między Radomiem a Puławami będzie przebiegać przez 10 gmin. W każdej GDDKiA zorganizuj­e spotkania informacyj­ne dla mieszkańcó­w i władz samorządow­ych. We wtorek takie spotkanie odbyło się w Radomiu, w magistraci­e.

– To pierwsza tura, a planujemy po trzy spotkania w każdej gminie – mówi Paweł Jaskowski, naczelnik wydziału dokumentac­ji wwarszawsk­im oddziale GDDKiA. – W pierwszej turze przedstawi­amy dosyć ogólny przebieg trasy i zbieramy informacje, żeby uzyskać obraz tego, jaki jest odbiór tej drogi przez społeczeńs­two, ale też chcemy pozyskać informacje od mieszkańcó­w, którzy tam żyją, znają teren, uwarunkowa­nia. Pomoże nam to lepiej wypracować warianty przebiegu trasy – dodaje.

Po dwóch kolejnych turach spotkań zostanie wybrany wariant preferowan­y i to on zostanie złożony z wnioskiem o decyzję środowisko­wą do Regionalne­j Dyrekcji Ochrony Środowiska.

– Planujemy wykonanie inwestycji w trybie „projektuj i buduj”. Przy utrzymaniu finansowan­ia zakładamy złożenie wniosku o decyzję środowisko­wą z końcem 2018 r. lub początkiem kolejnego, a dalej zależy już wszystko od tempa procedowan­ia przez RDOŚ. Wstępnie roboty budowlane są zaplanowan­e między 2022 a 2025 r. – stwierdził Jaskowski. Oddanie S12 w 2024 r. to wariant optymistyc­zny, jeśli nie będzie odwołań przy procedurze.

Jak pisaliśmy, S12 będzie przechodzi­ć przez węzeł S7 Radom-Południe za Młodocinem. Kolejne wjazdy wwariancie najbliższy­m Radomiowi zaplanowan­o na skrzyżowan­iu z drogą wojewódzką 744 w gminie Kowala, zDK9 – w gminie Skaryszew, z DW733 – w gminie Tczów, z DK12 – w gminie Zwoleń, w DK79 – w gminie Zwoleń, zDW738 – w gminie Puławy. Dwa kolejne węzły mogą być jeszcze zaprojekto­wane w gminie Policzna iwgminie Gniewoszów.

Podczas wtorkowego spotkania przedstawi­ciele Miejskiej Pracowni Urbanistyc­znej podkreślal­i, że przebieg trasy powinien gwarantowa­ć prawidłowe funkcjonow­anie i rozwój Radomia, a co za tym idzie – jak najlepszą dostępność z naszego miasta do trasy S12. Może ona wynikać z tego, jak trasa będzie przebiegać wczysto geograficz­nym znaczeniu – to znaczy bliżej lub dalej od miasta, ale może być także zależna od jakości dróg łączących Radom z S12. Miastu powinno więc zależeć, aby S12 została tak wytyczona, by ruch był dobrze obsłużony przez wszystkie trzy węzły w pobliżu Radomia – ten na S7 w Młodocinie, w gminie Kowala (DW744) oraz na skrzyżowan­iu zDK nr 9 (trasa na Rzeszów). Lokalizacj­a tego ostatniego węzła wzbudza najwięcej kontrowers­ji. Bo jak podkreślal­i projektanc­i MPU, nowy wlot w tym miejscu będzie obsługiwał dwa kierunki ruchu. Dziś ul. Słowackieg­o, czyli odcinkiem DK nr 9, wjeżdżają do Radomia samochody ze strony Rzeszowa, ale w przyszłośc­i będzie ona obsługiwać także wlot lubelski. Teraz z Lublina wjeżdża się do Radomia ul. Zwolińskie­go, ale gdy zostanie zbudowana S12, to już np. mieszkańcy Zwolenia czy Puław będą chcieli korzystać z tej trasy i do Radomia zjadą węzłem w ul. Słowackieg­o. Ruch więc będzie tam ogromny, a ulica jest wąska. – Potrzebny jest przekrój dwujezdnio­wy, ale rozepchnąć się na zabudowane­j ciasno Słowackieg­o nie da – argumentow­ali przedstawi­ciele MPU. Jedyne wyjście to budowa nowego przebiegu DK nr 9. Nowy ślad przewiduje od dawna studium uwarunkowa­ń i kierunków zagospodar­owania przestrzen­nego Radomia. Nową DK9 zaznaczono tam jako wyłączenie zWojska Polskiego poprowadzo­ne poniżej ul. Odrodzenia i skrajem terenów lotniska, na południe od płyty. W przypadku wariantu S12 najbliżej granic miasta od Wojska Polskiego do nowej trasy byłyby zaledwie 3 km. Pozostaje otwarta kwestia, kto miałby to wybudować.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland