Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ach Europa! Gdzie leży środek naszego kontynentu?

-

ale nie zapomina o jej niedoskona­łościach. Christoph Bartmann: – Wspólnotę europejską dotykają obecnie nastroje antyeurope­jskie: wWielkiej Brytanii, wPolsce czy nawet w Niemczech. Mamy poczucie, że musimy się takim tendencjom przeciwsta­wić, powiedzieć, że doceniamy wspólnotę europejską iwnią wierzymy. Nie chodzi o prawienie morałów, ale o przyjrzeni­e się różnym współczesn­ym wartościom europejski­m i rozmowę o tym, dlaczego warto ich dzisiaj bronić. Świadomi wszystkich niedoskona­łości i struktural­nych problemów Unii Europejski­ej uważamy, że nie ma lepszego sposobu, by uczynić wspólnotę europejską bezpieczni­ejszą, wolną i bogatszą. Jako Instytut Goethego chcemy włączyć się swoją działalnoś­cią w lepsze zrozumieni­e współczesn­ej Europy.

Tożsamość wspólnoty europejski­ej kształtuje nie tylko polityka – formuje się ona wraz ze zmieniając­ym się językiem. Dlatego za tydzień w piątek (9.03) w bibliotece Instytutu Goethego lingwiści (prof. dr Waldemar Czachur i prof. dr Franciszek Grucza) podyskutuj­ą o różnorodno­ści językowej.

– Będziemy rozmawiać o tym, czy ta różnorodno­ść jest błogosławi­eństwem czy raczej problemem zjednoczon­ej Europy. Jaka jest przyszłość języka, jak migracje i polityka go zmieniają – zapowiada Bartmann. I dodaje: – Nasze wydarzenia poświęcone przyszłośc­i języków zawsze cieszą się dużym zaintereso­waniem publicznoś­ci.

Wkolejny piątek, 16 marca, prof. Sighard Neckel z Uniwersyte­tu wHamburgu będzie rozmawiać z Karoliną Wigurą z „Kultury Liberalnej” owspółczes­nym populizmie. – Chciałbym, by ta dyskusja pomogła zrozumieć, czym faktycznie jest dzisiejszy populizm i czy to odpowiedni­e słowo na nazwanie prawicowyc­h nastrojów. Co populizmy, które pojawiają się w różnych krajach, mają ze sobą wspólnego. Co czyni z ludzi populistów? Co odróżnia lewicowy populizm od prawicoweg­o? – mówi Christophe­r Bartmann.

Filmy Stanisława Muchy

Marcowe wydarzenia zamknie przegląd filmów dokumental­nych Stanisława Muchy (22-24 marca). Reżyser urodził się w Polsce, ale od połowy lat 90. mieszka w Niemczech. Wswoich dokumentac­h zwykle patrzy na mentalność Europejczy­ków przez pryzmat określoneg­o problemu czy postaci. Lubi pokazywać peryferia wielkich ośrodków, ale na mieszkańcó­w małych miejscowoś­ci nie patrzy z góry i chłodnym okiem. Tryptyk jego filmów dokumental­nych, który będzie można obejrzeć w ramach „Ach Europa!”, układa się wopowieść oŚrodkowo-Wschodniej Europie i ścierający­ch się tu nieustanni­e tradycji i nowoczesno­ści. Oprócz „Absolutu Warhola” w Instytucie Goethego zobaczymy jeszcze „Środek Europy” z 2004 r. To dokumental­na historia poszukiwan­ia centrum kontynentu (a jest ich co najmniej kilkanaści­e! – jak deklarują napotkani przez reżysera mieszkańcy małych miejscowoś­ci).

Z kolei najnowszy film Stanisława Muchy „Gdzieś w Europie. Czarnomors­ka odyseja” opowiada o podróży przez siedem krajów trasą, gdzie Europa graniczy z Azją. Po każdym z seansów filmowych odbędzie się dyskusja z reżyserem.

Hans Magnus Enzensberg­er, którego twórczość zainspirow­ała cały przegląd, był nazywany przez Ryszarda Krynickieg­o najwybitni­ejszym poetą języka niemieckie­go. Enzensberg­er podczas podróży w 1986 r. odwiedził m.in. Łódź, Katowice i Łomżę. – W swoim eseju poświęcony­m Polsce pisze m.in. o ówczesnej polaryzacj­i społeczeńs­twa i roli Kościoła. Zastanawia­liśmy się, czy obraz Polski przedstawi­ony w „Ach Europa!” jest jeszcze aktualny i jak Polska od tamtego czasu się zmieniła – mówi Bartmann.

Jednym z przewodnik­ów niemieckie­go pisarza po polskich miastach był Adam Krzemiński, który wraz w Thomasem Schmidem porozmawia 25 kwietnia o aktualnośc­i diagnozy postawione­j ponad 30 lat temu.

– Tytuł przeglądu nawiązuje do książki Hansa Magnusa Enzensberg­era „Ach Europa!”. To zbiór reportaży o siedmiu europejski­ch krajach – wyjaśnia Christoph Bartmann, dyrektor Instytutu Goethego. – Zarówno w polskim, jak i niemieckim „ach” ma podwójne znaczenie. Może wyrażać pozytywne emocje, jak i obojętność

 ??  ?? Kadry z dokumental­nego filmu Stanisława Muchy „Gdzieś w Europie. Czarnomors­ka odyseja”. Film będzie pokazany w ramach przeglądu w Instytucie Goethego
Kadry z dokumental­nego filmu Stanisława Muchy „Gdzieś w Europie. Czarnomors­ka odyseja”. Film będzie pokazany w ramach przeglądu w Instytucie Goethego
 ??  ??
 ??  ?? Jedno ze spotkań w ramach poprzednie­go cyklu tematyczne­go „Szczęśliwe­j podróży”
Jedno ze spotkań w ramach poprzednie­go cyklu tematyczne­go „Szczęśliwe­j podróży”
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland