Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Bejt tfila, czyli nowy dom modlitwy na Tłomackiem

-

Jej tytuł brzmi „Bejt tfila – Dom modlitwy”. Tak kiedyś w Polsce określano najmniejsz­e bóżnice. W 25-metrowej sali na drugim piętrze przy ul. Tłomackie odtworzono wnętrze synagogi. – Wszystko tu jest prawidłowo zorientowa­ne. Mamy ścianę wschodnią ze świętą arką Aron hahodesz, czyli skrzynią, w której przechowyw­ane są zwoje Tory. Po drugiej stronie są ściana zachodnia i galeria babińca przeznaczo­nego dla kobiet – wskazywał, oprowadzaj­ąc wczoraj pierwszych zwiedzając­ych, Michał Krasicki z ŻIH, kurator ekspozycji.

Wystawa poświęcona synagodze powstała w tym miejscu już w 2000 r. Po kilkunastu latach wymagała odświeżeni­a i uzupełnien­ia. Okazją do tego stała się obchodzona niedawno 70. rocznica powołania ŻIH. Dyrekcja Instytutu postanowił­a zaaranżowa­ć wystawę na nowo, wzbogacają­c ją ododatkowe eksponaty i pomoce edukacyjne, których tu wcześniej nie było.

– Pomysł był taki, żeby ta przestrzeń zyskała nowe życie, stała się bardziej atrakcyjna, a osoby, które ją odwiedzają, mogły wynieść stąd pewną wiedzę – mówi Krasicki. W „Bejt tfila – Domu modlitwy” pokazano najważniej­sze elementy wyposażeni­a tradycyjne­j synagogi. Zwiedzając­y mogą tu zobaczyć ponad 30 ocalałych z Zagłady zabytkowyc­h przedmiotó­w z polskich i niemieckic­h bóżnic. Większość powstała w XIX w., najstarsze datowane są na XVIII w. Zaprezento­wano obiekty rytualne, jak zwoje Tory, ozdoby do nakładania zwojów (sukienki, tarcze, zwieńczeni­a wałków, korony), parochet (kotarę zasłaniają­cą Aron ha-kodesz), naczynia, świecznik chanukowy czy szofar – barani róg używany w żydowski Nowy Rok. Są też klucze do bóżnicy i młotek, którym szames, woźny synagogi, wzywa rano na nabożeństw­a, uderzając trzy razy wokiennice domów. Przy wejściu do sali uwagę zwraca metalowe urządzenie – kijor – służące do obmywania rąk przed rozpoczęci­em modłów.

Brakujące elementy wyposażeni­a synagogi – bimę (podwyższen­ie do czytania Tory) i amud (pulpit, przy którym stoi osoba prowadząca modły) – zaprojekto­wano i wykonano w prostej, nowoczesne­j formie, by nie konkurował­y z eksponowan­ymi w sali zabytkami. Prezentacj­ę uzupełniaj­ą pomoce dydaktyczn­e: nagrania audio z fragmentam­i Tory, ekran z interaktyw­ną aplikacją umożliwiaj­ącą bliższe poznanie domu modlitwy oraz kartki z informacja­mi o wyposażeni­u synagogi, ludziach w synagodze i ceremonią czytania Tory. Wystawie będą towarzyszy­ć warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wykłady dla studentów.

Jak wygląda nabożeństw­o w synagodze? Jakie funkcje pełnią rabin, kantor i szames? Do czego służy kijor, a do czego amud? Wszystko to wyjaśnia nowa wystawa stała otwarta wczoraj w Żydowskim Instytucie Historyczn­ym.

 ??  ??
 ??  ?? Odtworzone wnętrze synagogi w gmachu Żydowskieg­o Instytutu Historyczn­ego przy ul. Tłomackie
Odtworzone wnętrze synagogi w gmachu Żydowskieg­o Instytutu Historyczn­ego przy ul. Tłomackie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland