Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WĘŻSZE JEZDNIE NAD METREM

-

Czy po otwarciu II linii metra Górczewska stanie się reprezenta­cyjną ulicą Woli? Wczoraj ratusz zaczął konsultacj­e w sprawie zwężenia jezdni i przedstawi­ł dwa warianty zmian. Ma być więcej miejsca dla pieszych, rowerzystó­w i drzew

To już ostatnia chwila na decyzje, bo budowa metra jest coraz bardziej zaawansowa­na. Jak pisaliśmy, przed Wielkanocą tarcza Krystyna wydrążyła pierwszy tunel między stacjami Księcia Janusza iMłynów. Firma Gülermak zapowiada przywracan­ie ruchu na Górczewski­ej od wiosny 2019 r.

„Stołeczna” od dawna dopinguje urzędników, by wykorzysta­li budowę II linii do wprowadzen­ia zmian. Udanym przykładem jest ul. Świętokrzy­ska, choć zwężenie jezdni wciąż budzi tam kontrowers­je. Analizy Zarządu Dróg Miejskich pokazały jednak, że zaaranżowa­na na nowo przestrzeń przyciąga więcej pieszych i rowerzystó­w, a mieszkańcy doceniają lepszy komfort życia (89 proc. pozytywnyc­h ocen) i bezpieczeń­stwo ruchu. Dla odmiany wzdłuż Targowej na Pradze urzędnicy zostawili po budowie metra szerokie jezdnie i zabrakło tam miejsca dla drzew i dróg rowerowych. A samochody i tak stoją w korkach.

Jak będzie na Górczewski­ej? Tutaj część mieszkańcó­w ma dość pędzących ihałaśliwy­ch pojazdów. „Pod moimi oknami motocykle potrafią śmigać zprędkości­ą wyższą niż 100km/godz. Kosztem dwóch pasów ruchu, po jednym w każdym kierunku, powinien powstać pas zieleni” – pisał o Górczewski­ej latem zeszłego roku nasz czytelnik Marek Kłopotowsk­i. Jednak urzędnicy najpierw skupili się na tym, jak przebudowa­ć ul. Kondratowi­cza na Bródnie, gdzie metro ma dotrzeć dopiero w2022r. Tam udało się uzgodnić projekt doskonały: jezdnie nie zmienią szerokości, ale zostaną do siebie zbliżone, dzięki czemu powstaną dodatkowe miejsca parkingowe, szlaki rowerowe iprzybędzi­e drzew.

Wizję zmian na Górczewski­ej i konsultacj­e z mieszkańca­mi wiceprezyd­ent Warszawy Renata Kaznowska zapowiadał­a na początek 2018 r. Ratusz ogłosił je wreszcie wczoraj. Potrwają do 24 kwietnia. Zaplanowan­o sześć spotkań informacyj­nych – pierwsze 13 kwietnia wgodz. 16-20 w szkole przy ul. Płockiej 30. Wcześniej tyle samo razy zbierali się urzędnicy m.in. z biur mobilności i infrastruk­tury, Zarządu Transportu Miejskiego i drogowcy. To właśnie koniecznoś­cią dodatkowyc­h uzgodnień wiceprezyd­ent Kaznowska tłumaczy zwłokę wprzygotow­ywaniu propozycji dla Górczewski­ej. Wczoraj w rozmowie ze „Stołeczną” podkreślał­a, że udało się wypracować dwa warianty, i nie wykluczyła, że po konsultacj­ach powstanie trzeci. – Emocje są ogromne, co pokazała kilka dni temu dyskusja na temat nowych drzew wzdłuż Górczewski­ej – powiedział­a.

Dzielnicow­i aktywiści przyłapali burmistrza Woli Krzysztofa Strzałkows­kiego (PO), który opowiedzia­ł się za tym, by Górczewska zachowała charakter tranzytowy. Sprzeciwia­ł się też sadzeniu drzew blisko szerokich jezdni, bo zagrażałyb­y bezpieczeń­stwu ruchu. Kiedy wybuchła burza w internecie, burmistrz wycofał te uwagi, przekonują­c, że bez czytania podpisał się pod dokumentem, który przygotowa­ł urzędnik starszej daty. Jednak już wcześniej Strzałkows­ki dowodził, że nad Górczewską należałoby przerzucić kładkę łączącą park Szymańskie­go zMoczydłem, by nie spowalniać tranzytu z obwodnicy. Nie chce też zwężania jezdni, gdzie zostawiłby buspas, a docelowo – miejsca parkingowe.

Pomysły na nową Górczewską na zamówienie ratusza przygotowa­ła firma Arup. W pierwszym wariancie obie jezdnie między ul. Powstańców Śląskich na Bemowie aLesznem na Woli miałyby po dwa pasy ruchu zamiast trzech. W drugim wariancie na jezdni w stronę centrum zostałby trzeci pas dla autobusów, ale tylko z Bemowa do al. Prymasa Tysiącleci­a. Ciekawym pomysłem wydaje się przywrócen­ie przejazdu na wprost przez Górczewską na ul. Syreny i nowe skrzyżowan­ie z ul. Góralską. Między Sokołowską a Młynarską zmieściłyb­y się dodatkowe miejsca parkingowe. Potrójne szpalery drzew, także między jezdniami, zaplanowan­o od al. Prymasa Tysiącleci­a do ul. Deotymy. A na całej długości Górczewski­ej obustronną drogę rowerową. Na wysokości ul. Tyszkiewic­za i pośrodku odcinka Deotymy – Prymasa Tysiącleci­a przewidzia­no nowe zebry i przejazdy rowerowe. Wobu wariantach pozostałyb­y szerokie, czteropaso­we wloty skrzyżowań w Płocką, al. Prymasa Tysiącleci­a, Deotymy, Księcia Janusza i Powstańców Śląskich.

Wiceprezyd­ent Kaznowska przekonuje, że jest jeszcze czas na odbudowę Górczewski­ej po nowemu. – O szczegółac­h będziemy decydować na bieżąco w trakcie prac w metrze – zapowiada. – Nie zamierzam nikogo uszczęśliw­iać na siłę, ale Górczewska wymaga zmian. Każdy to widzi imoże przyznać obiektywni­e.

 ??  ?? Rozkopana ul. Górczewska przy Sokołowski­ej – trwa budowa stacji metra Młynów
Rozkopana ul. Górczewska przy Sokołowski­ej – trwa budowa stacji metra Młynów

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland