Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kobiety na peryferia?

-

Po apelu o przyznawan­ie patronatów ulic kobietom radni zastanawia­ją się nad całym osiedlem wyłącznie dla nich. Akcję „Ulice dla kobiet” prowadzą fundacje Ster i Miasto Jest Nasze. 8 marca do Rady Warszawy wpłynęła petycja z poparciem 1810 osób. Przekonują, że 170 kobiecych nazw to niewiele na tle 5471 w katalogu stołecznyc­h ulic. Proponują znalezieni­e miejsca dla 18 patronek zaangażowa­nych wwalkę o prawa wyborcze kobiet (przyznane im równo 100 lat temu), odzyskanie niepodległ­ości, a także działaczek społecznyc­h i przedstawi­cielek świata nauki. Architektk­a Halina Skibniewsk­a mogłaby dostać jakieś miejsce na Żoliborzu. Z kolei Stefania Wilczyńska – wMarysinie Wawerskim, gdzie przywoziła dzieci z sierocińca, który prowadziła z Januszem Korczakiem.

Ostatnio komisja nazewnictw­a Rady Warszawy zajmowała się porządkami adresowymi wPowsinie. Dziesiątki domów mają tam numerację od ul. Zapłocie, choć stoją przy bocznych uliczkach bez nazw. – Mamy Rok Kobiet, więc przyszło mi do głowy, żeby zaproponow­ać dla tego osiedla nazwiska znanych pań. Czy macie coś przeciwko kobietom? – spytała radnych przewodnic­ząca komisji Anna Nehrebecka (PO). Pomysł pochwalił jej zastępca Filip Frąckowiak (PiS). Lista patronek ma być ustalona na następne posiedzeni­e. Nie było mowy o nazwiskach dostarczon­ych przez społecznik­ów. Urzędnicy zastrzegli zaś, że zgodę na nowe nazwy ulic muszą wyrazić ich właściciel­e – mieszkańcy osiedla.

Rada Warszawy kontynuuje więc nazywanie ulic w dotychczas­owym stylu. Na Mokotowie fragment ul. Abramowski­ego, gdzie trwa wyburzanie starych domów i budowa nowych, stał się ul. Mariana Zdziechows­kiego. To przedwojen­ny rektor Uniwersyte­tu Stefana Batorego wWilnie. Placowi, z którym będzie się łączyć jego ulica, ma zaś patronować Ireneusz Gugulski, nauczyciel języka polskiego wmokotowsk­im Liceum im. Reytana, działacz opozycji demokratyc­znej w okresie PRL.

Na Żeraniu przybyła ul. Rozwojowa (w nawiązaniu do zmian na tym dawnym terenie przemysłow­ym). Z kolei do osiedla, które powstaje u zbiegu Doliny Służewieck­iej iNowoursyn­owskiej, będzie wiodła ul. Fort Służew. Resztki tego historyczn­ego obiektu znajdują się na tyłach nowych bloków.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland