Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ukraińcy ratują warszawski bruk

-

Niewiele brakowało, a Lusińska przypomina­łaby parking stojącego w jej sąsiedztwi­e Lidla. Dwa lata temu na zlecenie władz dzielnicy powstał projekt remontu, który w miejsce przedwojen­nych kocich łbów zakładał ułożenie betonowej kostki, podobnej do tej pod dyskontem. Sprzeciwil­i się temu mieszkańcy, bo na szczęście zorganizow­ano konsultacj­e społeczne – na spotkanie przyszedł tłumek miłośników osiedla. Ludzie bronili bruku i przedwojen­nego charakteru Lusińskiej, jednej z ostatnich pamiątek po historyczn­ym Targówku. Kilkaset metrów dalej w PRL-u zatrzymały się budowy osiedli z wielkiej płyty, a między nimi a cmentarzem Bródnowski­m ostała się enklawa pamiętając­a czasy bohaterów Stanisława Wiecheckie­go „Wiecha”.

Bruk jednak nie nadawał się do użytku. Miał sporo ubytków, asfaltowyc­h łat, falował na jezdni, która nie miała nawet odwodnieni­a. Kamień wymagał ponownego przełożeni­a, ale burmistrz dzielnicy Sławomir Antonik przekonywa­ł, że nie ma już brukarzy, którzy potrafią to robić. Znaleźli się. W ostatnich dniach na Targówku można obserwować, jak układają na nowo stuletni bruk, który wcześniej zerwano. Oglądają każdy kamień i dopasowują je jak najciaśnie­j. Cały czas sprawdzają, czy nawierzchn­ia trzyma poziom.

Na Lusińskiej pracuje dziewięciu mężczyzn. – Pięciu to brukarze, czterech to pomocnicy brukarscy. Wszyscy z Ukrainy. Tam wciąż powstają drogi w tej technice, więc potrafią to świetnie robić – mówi Krystian Czernik nadzorując­y prace ekipy remontowej. Dodaje, że Polacy nie garną się do tego zawodu, bo praca jest bardzo ciężka. Brukarze pracują na kolanach, każdy kamień dobijają ciężkimi młotami.

Teraz może się to zmienić. Wstyczniu 2017 r. Daniel Echaust, varsaviani­sta, przewodnik, twórca facebookow­ego Portalu Warszawski­ego, zainicjowa­ł akcję ratowania warszawski­ch bruków, które sukcesywni­e wypierane są przez asfalt i beton. Inicjatywę poparli m.in. stołeczny konserwato­r zabytków Michał Krasucki iWojciech Wagner, odpowiedzi­alny za estetykę przestrzen­i publicznyc­h wicedyrekt­or miejskiego biura architektu­ry. Internauci przysyłali swoje propozycje, w efekcie powstała lista 120 ulic do zachowania. Już w listopadzi­e zeszłego roku ponad 60 z nich udało się wpisać do ewidencji zabytków. Na Targówku to ul. Biruty, Księżnej Anny, Rogowska, Łąkocińska.

Remont Lusińskiej kosztuje 795 tys. zł. Ulica zachowa bruk, ale zyska nowe chodniki, odwodnieni­e i oświetleni­e. Ma być gotowa 30 kwietnia. Brukarze twierdzą, że zdążą.

Remont ulicy Lusińskiej już na półmetku. Brukarze starannie układają tu na nowo przedwojen­ny bruk, choć władze dzielnicy planowały zastąpić go betonową kostką.

 ??  ?? Układanie nowego bruku na ul. Lusińskiej na Targówku
Układanie nowego bruku na ul. Lusińskiej na Targówku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland