ZACZYNA SIĘ ROZBIÓRKA MORDORU

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - Z DRUGIEJ STRONY - MICHAŁ WOJTCZUK

WWarszawie zdarzały się już rozbiórki młodych biurowców, ale w centrum miasta. Teraz po raz pierwszy pod kilof pójdzie tak młody biurowiec na Służewcu. Nowy inwestor kupił nowoczesny, zaledwie 13-letni biurowiec przy ul. Postępu. I zburzy go pod budowę mieszkań. Biura na Służewcu są passé, bo tę największą dzielnicę biurową wPolsce zadusiły korki.

– Odległość do biura i komfortowy transport do miejsca pracy to kluczowe czynniki przy poszukiwaniu mieszkania. Służewiec jest dzielnicą z dużą liczbą biur, zwysokim popytem na mieszkania na wynajem. Z tego względu zdecydowaliśmy się na inwestycję, która odpowie na oczekiwania najemców – zakomunikował wczoraj Czarek Jarząbek, założyciel i prezes firmy deweloperskiej Golub GetHouse, obwieszczając zakup nieruchomości przy Postępu 3 na Służewcu. Na liczącej 1,1 ha działce Golub GetHouse zamierza zbudować zespół pięciopiętrowych bloków, w których znajdzie się około 360 mieszkań do długoterminowego najmu.

Inwestor bez żalu zburzy stojący dziś na tej działce pięciopiętrowy biurowiec, choć ma on niespełna 13 lat – do użytku został oddany pod koniec 2005 r. Zbudowany przez firmę Echo Investment i zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Arkus budynek był wówczas jednym z najnowocześniejszych biurowców wPolsce. Tzw. okablowanie strukturalne robiono na zamówienie koncernu telekomunikacyjnego Polkomtel, który przez ponad dekadę miał swoją główną siedzibę przy Postępu 3.

Czemuburzyć nowoczesny biurowiec położony wnajwiększej dzielnicy biurowej wPolsce? Bo tę dzielnicę zadusiły korki uliczne. Służewiec rozwijał się bez ładu i składu, biurowce pączkowały na lewo i prawo. Dziś codziennie do pracy dojeżdża tam 80 tys. ludzi. Infrastruktura komunikacyjna nie wytrzymała. Ulice Służewca po prostu fizycznie nie są w stanie przełknąć takiej liczby aut, jaka wlewa się tam codziennie. Dzielnicę dobił przedłużający się remont ulicy Marynarskiej.

Dlaczego wszyscy dojeżdżają samochodami? Przez lata tak było najłatwiej. Trudno też powiedzieć, że komunikacja publiczna w tym rejonie stanowi kuszącą alternatywę – autobusy stoją wkorku razem zsamochodami, tramwaje są przeładowane, a ze stacji PKP Służewiec trzeba skakać zperonu na tory, żeby się przesiąść lub dojść do biurowców. Wszyscy od lat zgadzają się, że konieczne są remonty i udoskonalenia komunikacji, ale realizacja tych planów nieodmiennie odsuwana jest w przyszłość, tak jak budowa nowej odnogi tramwajowej w al. Wilanowskiej od Puławskiej do Galerii Mokotów, która planowana jest na 2020 r.

Efekt? Na Służewcu jedna piąta biur – aż 200 tys. m kw.! – stoi pusta. Firmy przenoszą się w lepiej skomunikowane rejony miasta, najchętniej na Wolę i na Muranów, wpobliże metra. Wszystkie firmy, które planowały budowę biur na Służewcu, wycofały się z tych planów, niedoszłe biurowce przeprojektowują na hotele albo na osiedla mieszkaniowe.

Być może za kilka lat, gdy skończy się remont Marynarskiej i powstaną nowe połączenia szynowe, a istniejące zostaną udoskonalone, dzielnica złapie drugi oddech. Ale zanim to nastąpi, dawna siedziba Polkomtelu przy Postępu 3 na pewno nie będzie ostatnim biurowcem, który zostanie zburzony i zastąpiony mieszkaniami.

Siedziba Plusa przy ul. Postępu 3 była do niedawna jednym z najnowocześniejszych biurowców wPolsce. Wkrótce zostanie rozebrana

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.