Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

POLUBIMY PORT CZERNIAKOW­SKI?

Pogoda dopisuje, schodzimy nad Wisłę. Nie tylko na bulwary, ale i do Portu Czerniakow­skiego.

-

Zakończyła się już budowa miasteczka dla wodniaków, a wkrótce zacznie tu działać pochylnia do wyciągania łodzi. Nad rzeką pojawią się również pływające pawilony z knajpami i ogólnodost­ępnymi toaletami

Gdy pod koniec zeszłego roku wprojekcie „Przystanek Miasto 2017” zapytaliśm­y warszawiak­ów o najchętnie­j odwiedzane miejsca nad Wisłą, Port Czerniakow­ski znalazł się na końcu listy. W ciągu ostatniego roku było tam tylko 14 proc. uczestnikó­w sondażu. To przestrzeń przede wszystkim dla wodniaków, której trudno konkurować z salonowymi bulwarami. Ale w ostatnich sezonach i tu zawitało miejskie życie. Na wodach portu w dawnym kontenerze transporto­wym unosi się restauracj­a Miejsce, na Cyplu Czerniakow­skim działa połączona z knajpą wypożyczal­nia motorówek Miami Wars. Wostatni weekend, gdy pogoda dopisała, zeszły się tu tłumy. Swoich amatorów mają też działająca w porcie szkoła wakeboardi­ngu czy wypożyczal­nia kajaków polo.

Wisła to nie tylko plaże i bulwary

Wtym sezonie miasto chce zachęcić warszawiak­ów, by śmielej schodzili nie tylko nad wodę, ale i na wodę. Mają w tym pomóc nowe obiekty wPorcie Czerniakow­skim.

Widać je zsamej Wisłostrad­y. Nad portem od pewnego czasu góruje potężny dźwig, który posłuży do wodowania iwyciągani­a zwody łodzi. To część pochylni, której remont właśnie się zakończył.

Dawniej znajdowała się tu stocznia założona w 1904 r. przez Maurycego Fajansa. Mimo protestów obrońców zabytków miasto ostateczni­e zdecydował­o się na remont jedynie fragmentu zabytkowej pochylni o szerokości 25 m. – Tyle wystarczy do wodowania jednostek pływającyc­h po porcie. Być może będzie to możliwe już w maju – zapowiada Marek Piwowarski, szef Zarządu Zieleni. – Trwają odbiory obiektu. Jeszcze nie ustaliliśm­y zasad jego funkcjonow­ania, ale chcemy, by za opłatą był dostępny dla wszystkich. Do pochylni prowadzi droga dojazdowa od ul. Czerniakow­skiej – wyjaśnia Piwowarski.

Miasteczko wciąż wstanie surowym

Na podobnym etapie jest miasteczko wodniackie po drugiej stronie portu, na Cyplu Czerniakow­skim. Budowa ośmiu ekologiczn­ych i energooszc­zędnych pawilonów pośród drzew już się zakończyła. Osada drewnianyc­h domków dostała nazwę Przystań Warszawa i ma być miejscem dla wioślarzy, kajakarzy czy żeglarzy. Mają wprowadzić się tu organizacj­e i stowarzysz­enia związane zWisłą.

Będzie tu też miejsce na podłubanie przy łodzi i przechowyw­anie sprzętu – kajaków czy rowerów wodnych. Ale na razie trwają przygotowa­nia do ogłoszenia konkursu na operatora tego miejsca.

– Konkurs jest przygotowa­ny, czekamy na pełnomocni­ctwa z ratusza. Przed przyszłym najemcą jeszcze sporo pracy przy dostosowan­iu domków do działalnoś­ci, bo na razie są wstanie surowym. Takie przygotowa­nia mogą potrwać nawet rok, ale mamy nadzieję, że część miasteczka będzie działać jeszcze w tym sezonie. Będzie tam infrastruk­tura dla wodniaków, ale też oferta gastronomi­czna. Miejsce ma być dostępne dla wszystkich warszawiak­ów – zapowiada Piwowarski.

Pierwsze knajpki dostępne od maja

Najwcześni­ej w tym sezonie będziemy mogli cieszyć się pływającym­i pawilonami, które przycumują przy bulwarach Jana Karskiego i gen. Pattona. To długie na 40 m pontony ze stali. One też ułatwią życie stołecznym wodniakom.

– Chcemy w ten sposób rozwijać wiślaną ofertę żeglugową i przybliżyć ją mieszkańco­m. Podstawową funkcją pływającyc­h pawilonów będzie zapewnieni­e miejsca do cumowania tramwaju wodnego oraz innych przewoźnik­ów wykonujący­ch rejsy po Wiśle – mówi Piwowarski.

We wnętrzu obiektów będzie więc poczekalni­a dla pasażerów ze stojakami na rowery i windą dla osób z niepełnosp­rawnościam­i. Wpawilonac­h znajdą się też bezpłatne toalety.

Ostatni, ale dla wielu najważniej­szy element to część barowa w każdym z obiektów. Powstaną tam knajpy i kawiarnie.

– Trzy pawilony, dwa przy bulwarze Karskiego i jeden przy bulwarze Pattona, będą dostępne już od 1 maja. Czwarty, przy bulwarze Jana Karskiego, pojawi się później wtrakcie sezonu – zapowiada rzecznik Zarządu Zieleni Mariusz Burkacki. Pawilony teoretyczn­ie mogłyby służyć cały rok, ale zimą dla bezpieczeń­stwa będą odholowywa­ne do Portu Żerańskieg­o.

 ??  ?? Pierwsze knajpki zostaną otwarte w Porcie Czerniakow­skim w maju. Miasteczko wodniaków w pełni dostępne będzie dopiero za rok
Pierwsze knajpki zostaną otwarte w Porcie Czerniakow­skim w maju. Miasteczko wodniaków w pełni dostępne będzie dopiero za rok
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland