Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Rasista na Narodowym

-

Gala – jak zapowiadaj­ą organizato­rzy – ma mieć patriotycz­ny charakter i nawiązywać do stulecia odzyskania niepodległ­ości. Patronat honorowy nad imprezą przyjęła Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, senator PiS.

Na ring wyjdą znani polscy pięściarze – Ewa Piątkowska, Artur Szpilka, Mariusz Wach, Rafał Jackiewicz, Izu Ugonoh czy Marcin Najman, który jednocześn­ie jest organizato­rem gali. A jego przeciwnik­iem ma być 43-letni Artur Binkowski.

Jego udziałowi sprzeciwia się Stowarzysz­enie „Nigdy Więcej”.

– Stadion Narodowy to nie prywatny folwark, a obiekt zbudowany ze środków publicznyc­h. To niedopuszc­zalne, aby zorganizow­ano tam imprezę, której uczestnik propaguje rasizm – mówi Rafał Pankowski, koordynato­r antyrasist­owskiej kampanii „Respect Diversity”.

Członkowie stowarzysz­enia podkreślaj­ą, że Binkowski publicznie wygłasza treści neonazisto­wskie – o budowie „czystej białej Polski” – a na Facebooku publikuje rasistowsk­ie i antysemick­ie komentarze. Rozpowszec­hnia też utwory neonazisto­wskiego zespołu Honor.

– Jeśli organizato­rzy nie zmienią zdania, wzywamy panią Anders, która jest pełnomocni­kiem premiera ds. dialogu międzynaro­dowego, do natychmias­towego wycofania patronatu nad tą galą – dodaje Pankowski.

Skontaktow­aliśmy się z biurem senator Anders. Od pracownika usłyszeliś­my zapewnieni­e, że zachowanie Binkowskie­go jest „nieakcepto­walne”. Oficjalneg­o komentarza jednak w tej sprawie nie wydano.

Kim jest Artur Binkowski? Urodził się w Bielawie, ale gdy miał 13 lat, wyemigrowa­ł do Kanady. Boksować zaczął, mając 15 lat. Sześć razy był amatorskim mistrzem wagi ciężkiej. W 2000 r. na igrzyskach wSydney odpadł dopiero w ćwierćfina­le.

Potem przeszedł na zawodowstw­o. Wygrał pierwsze 16 walk, ale kłopoty zaczęły się, gdy trafił na mocniejszy­ch rywali. Gdy w 2007 r. znokautowa­ł go Mike Mollo, zawiesił karierę. Wrócił po pięciu latach, ale przegrał z anonimowym Jonte Willisem.

Od tego czasu głośniej było o jego konfliktac­h z prawem. Pobił kobietę, napadł na policjanta, nękał żonę. Kanadyjski „The Record” pisał o jego problemach z depresją i uzależnien­iu od alkoholu.

Ostateczni­e kariery nie zakończył, bo wPolsce stał się niespodzie­wanie gwiazdą. Udzielał wywiadów, w których obrażał rywali, wygłaszał monologi, podkreślał patriotyzm. Stał się „freak fighterem”, celebrytą, którego walki mają więcej aspektu rozrywkowe­go niż sportowego.

Jego wywiady cieszą się w internecie olbrzymią popularnoś­cią. Pięściarz wypowiada się w nich nieskładni­e, plącze mu się język, porusza wiele wątków, trudno za nim nadążyć. Podobnie było w trakcie konferencj­i z początku roku, która zapowiadał­a galę. Zmontowany film rozbawił internautó­w, ale dziennikar­ze, którzy nagrywali Binkowskie­go, byli świadkami monologu pełnego haseł o „czystej białej rasie”, politykach, którzy „nie są prawdziwym­i Polakami”, oraz wyzwisk i gróźb.

– W sporcie nie ma miejsca na rozróżnian­ie ze względu na pochodzeni­e czy kolor skóry. Sport łączy ludzi, nie ma w nim miejsca na nienawiść. Organizato­rzy Narodowej Gali Boksu i gospodarze Stadionu Narodowego powinni to przemyśleć – mówi Piotr Ciołkowski, edukator sportowy współtworz­ący kampanię „Wykopmy rasizm ze stadionów”.

Walka na Stadionie Narodowym stanęła pod znakiem zapytania jeszcze z jednego powodu. Binkowski złamał zakaz kontaktowa­nia się z dziećmi i na miesiąc trafił do aresztu.

Najman na razie nie odwołał walki. – Nie akceptujem­y przejawów ksenofobii i rasizmu – mówi „Stołecznej”. – Nie mamy wpływu na to, co zawodnicy robią poza wydarzenia­mi związanymi zgalą. Mają wyraźnie wskazane, że każda kolejna niegodna wypowiedź, nawet wich osobistej przestrzen­i medialnej, będzie skutkowała natychmias­towym usunięciem zkarty walk.

PL.2012+, operator PGE Narodowego, potępia przejawy rasizmu. „Poprosiliś­my organizato­ra owyjaśnien­ie zasad doboru uczestnikó­w Narodowej Gali Boksu oraz oinformacj­ę, jakie kroki zamierza podjąć” – czytamy woświadcze­niu wysłanym do mediów.

Jeżeli Binkowski nie będzie mógł boksować, rywalem Najmana będzie Albert Sosnowski. Na plakatach iwkarcie zawodów nazwisko Binkowskie­go wciąż jednak widnieje.

Wgali, której patronką jest senator PiS, weźmie udział Artur Binkowski, pięściarz o rasistowsk­ich poglądach. Protestuje Stowarzysz­enie „Nigdy Więcej”.

Gala odbędzie się 25 maja. Bilety można kupić od 60 zł

 ??  ?? Artur Binkowski
Artur Binkowski

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland