Konstytucja na niedzielę

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA -

OBYWATELE WARSZAWY

Spotykają się od prawie roku, co tydzień, w każdą niedzielę przed Pałacem Prezydenckim. Każdy trzyma jedną literę. Mówią, że nigdy nie mieli problemu nawet z długim hasłem.

Niezależnie od pogody wychodzą z wielkim hasłem. Zawsze nawiązuje ono do konstytucji. Każdą jego literę trzyma kto inny. W najbliższą niedzielę w godz. 15-16 odbędzie się 50. Literiada. przychodzimy z innym hasłem. Nawiązują one do bieżących wydarzeń: „Zakaz dla faszyzmu”, „Prawda Historyczna”, „Wolne sądy”, „Demokracjo, nie odchodź”. To akcja skierowana do każdego obywatela. Bo przecież każdy ma prawo do swoich poglądów. Rozmawiajmy, ale bez poniżania. Prosimy, by na wydarzenie nie przychodzić z logo partii czy ugrupowań. Nie jesteśmy przypisani do żadnej organizacji, choć początkowo byliśmy związani zKOD, a teraz część z nas działa wstowarzyszeniu Wolność Równość Demokracja. Mamy też podkład muzyczny, jest on adekwatny do tego, co się dzieje, do nastrojów społecznych. Ostatnio czytamy konstytucję.

– Niektórzy się zatrzymują i biją brawo, cudzoziemcy pytają, o co chodzi. Są tacy, którzy nas obrażają. Krzyczą, że to komunistyczna konstytucja, że jesteśmy złodziejami i komunistami, gorszym sortem. Uważam, że jeżeli PiS wygra kolejne wybory, narobi bardzo wielu szkód. Będziemy się z tego podnosić wiele lat, jak po komunie. Z tą różnicą, że po 1989 r. zdążyliśmy już zakosztować wolności. Wiemy, jak wygląda świat, co to jest demokracja, co to są prawa obywateli.

– Obok Literiady chcemy też organizować debaty o konstytucji wróżnych miastach, rozpowszechniać ją. Wydaje mi się, że niedopuszczalne jest teraz jej zmienianie.

Chcemy, żeby Literiada zawitała do innych miast. Już odbywa się m.in. wKoszalinie, Gorzowie Wielkopolskim, Świnoujściu. 10 września odbyła się pierwsza Ogólnopolska Literiada. I to w43 miastach, też poza granicami Polski. Jednym z organizatorów Literiady Ogólnopolskiej jest Mateusz Kijowski. Raz wmiesiącu ustawiamy się wwielu miastach z tym samym hasłem.

Literiada przed Pałacem Prezydenckim

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.