Tramwaje na górze

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Taki termin podał w piątek Maciej Dutkiewicz, rzecznik tramwajowej spółki, która ogłosiła przetarg na koncepcję wiaduktu. Budowa 6,5-kilometrowej linii od ul. Matki Teresy z Kalkuty na Bródnie przez ul. św. Wincentego, Głębocką, koło osiedla Derby do pętli w pobliżu białołęckiej szkoły przy ul. Zaułek ma zająć dwa lata. Jeszcze rok temu wiceprezydent miasta Renata Kaznowska mówiła, że trasa za 150 mln zł powstanie w latach 2021-22 razem z odcinkiem II linii metra na Bródno.

Czyżby inwestycja tramwajarzy złapała roczny poślizg? Dutkiewicz zastrzega, że terminy są orientacyjne, a 2021 r. to „optymistyczna data”, bo spółka nie ma wpływu np. na tempo wydawania decyzji środowiskowej. Dodatkowa koncepcja wiaduktu jest potrzebna głównie po to, by uzgodnić z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych iAutostrad sposób jego budowy nad ruchliwą Trasą Toruńską. Pomoże też ratuszowi określić koszt wykupu nieruchomości pod dojazdy do wiaduktu, przystanki i węzły przesiadkowe.

Tramwajarze zlecili ponadto badania gruntu obok mostu nad Kanałem Żerańskim dla linii planowanej wzdłuż ul. Modlińskiej. Docelowo tramwaje dojadą z pętli Żerań FSO na Tarchomin, początkowo – do skrzyżowania z ul. Płochocińską. Na spotkaniu przed rokiem mieszkańcy tej części Białołęki słyszeli o kosztach tego etapu (50-60 mln zł) i terminie oddania torów w 2022 r.

Ponad 1 km będzie mieć wiadukt nad Trasą Toruńską i rondem Małej Brzozy, którym tramwaje wjadą na Zieloną Białołękę. Tylko kiedy? Projektowanie linii ma potrwać do 2021 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.