Nowy sklep dla uchodźców

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

„Magazin”, czyli po rosyjsku magazyn – tak nazywał się będzie bezgotówkowy sklepik dla uchodźców. W sobotę zaczyna się remont lokalu. Ubrania, zabawki, kosmetyki, pieluchy i podpaski, wózki, meble i sprzęt AGD. Uchodźcom i uchodźczyniom upchniętym w ośrodkach i maleńkich, wynajętych mieszkaniach brakuje dosłownie wszystkiego.

– Uprzedzenia sprawiają, że Polacy coraz częściej odmawiają uchodźcom wynajmu lokalu. Ci, którym się uda, gnieżdżą się w małych klitkach – mówi Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie. Bywa, że uchodźcom brakuje wyposażenia mieszkania, np. pralki czy lodówki. A chętnych do przekazywania darów przybywa. Kalina: – Dotąd nie mieliśmy miejsca, wktórym moglibyśmy składować rzeczy, więc często musieliśmy odmawiać ich przyjęcia. Nasz Magazin rozwiąże ten problem.

Nazwa pochodzi z języka rosyjskiego, bo większość podopiecznych fundacji to osoby, które uciekły przed wojną wCzeczenii. Ubrania „sprzedawane” będą na kilogramy. Wsklepie prowadzony będzie rejestr klientów. – Taki system będzie sprawiedliwy, bo pozwoli uniknąć sytuacji, wktórej osoba, która przyjdzie wcześniej, weźmie najlepsze rzeczy, a dla pozostałych zostaną ostatki – mówi Czwarnóg.

Wweekend wolontariusze, wolontariuszki iwszyscy chętni do pomocy będą remontować piwnicę Fundacji Ocalenie przy ul. Kruczej 6/14a. Prace w sobotę zaczną się o godz. 11. Magazin otworzy się na początku maja.

Zbiórka na materiały remontowe i opłaty: pomagam.pl/magazin

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.