Wielka termomodernizacja

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - NEKROLOGI | OGŁOSZENIA DROBNE -

Przed szpitalem na Józefowie ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne: chce wymienić wszystkie okna, grzejniki i docieplić elewację. Całość ma kosztować około 19 mln zł. Szpital chce sięgnąć po unijne fundusze. – Jesteśmy w trakcie tworzenia dokumentacji do konkursu o unijne pieniądze, który jest w czerwcu. Wsumie będziemy potrzebować około 19 mln zł – informuje Krzysztof Zając, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego wRadomiu.

Bo że termomodernizacja budynków szpitala jest potrzebna, wiadomo od dawna. Obiekt budowano przy wykorzystaniu starych technologii, które dziś nie spełniają swojej roli. Przypomnijmy: budowa szpitala ruszyła wsierpniu 1981 roku. W pewnym momencie inwestycja stanęła „wskutek trudności gospodarczych w kraju”, dokończono ją dopiero w 1995 roku.

– Od chwili, gdy oddano do użytku niektóre oddziały, minęło więc ponad 20 lat – mówi dziś prezes szpitala Tomasz Skura.

Kiedyś też nie przywiązywano takiej uwagi do oszczędzania energii. Dziś szpital nie dość, że sam produkuje energię elektryczną, to jeszcze nadwyżkę sprzedaje.

– Trzy i pół roku temu zainstalowaliśmy kogenerator. Z urządzenia mamy megawat na własne potrzeby, resztę sprzedajemy. Koszty tej inwestycji już nam się zwróciły i teraz już zarabiamy – wylicza wiceprezes Krzysztof Zając. A skoro kogenerator tak dobrze się sprawdził, szpital chce dokupić do niego absorber, dzięki któremu w lecie szpital będzie można... chłodzić. Urządzenie będzie wytwarzało zimną wodę, która posłuży do obniżenia temperatury wewnątrz szpitalnych pomieszczeń.

– Absorber kosztuje 2 mln zł. To spory wydatek, ale będzie wart tych pieniędzy – mówi wiceprezes szpitala.

Wracając do termomodernizacji, która w perspektywie też przyniesie oszczędności w zużyciu energii, wramach tej inwestycji szpital chce wymienić całkowicie stolarkę okienną. W miejsce dotychczasowych okien zostaną zamontowane nowe o określonych parametrach. W szpitalu zostaną też zamontowane nowe grzejniki, takie, które łatwo utrzymać w czystości. Zostanie zainstalowany system oszczędzający energię potrzebną do oświetlenia szpitala. I na koniec elewacja: w przestrzeniach między oknami zostanie wymieniony materiał izolacyjny, bo jak ustalono, w tych miejscach mury przemarzają.

Nie zmieni się za to sam wygląd lecznicy. Pokrywa go elewacja z płyt aluminium w systemie Hunter Douglas. Okładzina, jak zaznacza wiceprezes, jest w bardzo dobrym stanie i ona pozostanie. Tym samym nie zmieni się kolor elewacji szpitala.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.