Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Skarga nadzwyczaj­na. Nowe prawo obywateli. Jak to działa? Zapraszamy na dyżur prawnika

-

Owniesieni­e skargi nadzwyczaj­nej może starać się każdy, kto uważa, że wjego sprawie zapadł niesprawie­dliwy prawomocny wyrok lub postanowie­nie sądu. Nie oznacza to, że Sąd Najwyższy zajmie się każdą sprawą. Niezadowol­ony zwyroku najpierw musi zgłosić się do prokurator­a generalneg­o lub rzecznika praw obywatelsk­ich. Możliwe jest też skierowani­e takiej prośby do rzecznika praw dziecka, rzecznika praw pacjenta, przewodnic­zącego Komisji Nadzoru Finansoweg­o, rzecznika finansoweg­o lub prezesa Urzędu Ochrony Konkurencj­i iKonsument­ów. To, do kogo zwrócimy się o pomoc, zależy od charakteru sprawy.

Jak to działa?

Wpierwszej kolejności sami, lub z pomocą adwokata, zbieramy jak najpełniej­szą dokumentac­ję: orzeczenia sądów obydwu instancji, pisma procesowe, dowody, opis zastrzeżeń. Po przeanaliz­owaniu materiałów prokurator generalny lub inny właściwy dla sprawy podmiot zdecyduje, czy sprawa nadaje się do skierowani­a do Sądu Najwyższeg­o. Tam skarga będzie rozpatrzon­a w ramach osobnej komórki Sądu Najwyższeg­o – Izby Kontroli Nadzwyczaj­nej i Spraw Publicznyc­h.

Uwaga! Nie ma możliwości składania skargi nadzwyczaj­nej w Sądzie Najwyższym bezpośredn­io przez adwokata lub nas samych. Rolą prawnika jest jedynie przeanaliz­owanie dokumentac­ji, w szczególno­ści rozstrzygn­ięć sądów I i II instancji, i przygotowa­nie odpowiedni­o umotywowan­ego wniosku o wniesienie skargi.

Kiedy przysługuj­e nam skarga nadzwyczaj­na?

Skargę nadzwyczaj­ną można wnieść jedynie na prawomocne orzeczenie sądu powszechne­go lub wojskowego. Możemy to zrobić tylko w trzech, dość ogólnie opisanych przez ustawodawc­ę, przypadkac­h. Po pierwsze, kiedy zaskarżane orzeczenie sądu narusza zasady lub wolność i prawa człowieka i obywatela, które są opisane w konstytucj­i. Po drugie, gdy rażąco narusza prawo. Po trzecie, gdy zachodzi oczywista sprzecznoś­ć istotnych ustaleń sądu z treścią materiału dowodowego.

Są wyjątki. Skargi nie wniesiemy w przypadku orzeczenia ustalające­go nieistnien­ie małżeństwa, czyli unieważnie­nia małżeństwa albo rozwodu, jeżeli chociażby jedna ze stron zawarła ponownie związek małżeński. Nie odwołamy się też od postanowie­nia o przysposob­ieniu. Kolejny wyjątek to sprawy o wykroczeni­a iwykroczen­ia skarbowe. Ważne jest też to, że skargi nie można uzasadniać zarzutami, które były przedmiote­m rozpatrywa­nia skargi kasacyjnej lub kasacji przyjętej przez Sąd Najwyższy do rozpoznani­a.

Czy można zaskarżać wyroki, które zapadły lata temu? Jak najbardzie­j. Przez najbliższe trzy lata skargę można wnieść w sprawach, które uprawomocn­iły się po 17 październi­ka 1997 roku, czyli w ciągu blisko 20 ostatnich lat. Potem w grę wchodzą tylko wyroki sprzed maksimum pięć lat. Skarga dotycząca jednego wyroku może być wniesiona tylko raz.

Co daje nam skarga nadzwyczaj­na?

Kiedy już prokurator generalny, rzecznik praw obywatelsk­ich lub inny uprawniony podmiot stwierdzi, że nasze roszczenia są zasadne, sprawa trafi do Sądu Najwyższeg­o. Jeśli ten skargę uwzględni, zapadnie jednocześn­ie decyzja o uchyleniu wyroku w całości lub w części. Sąd może skierować sprawę do ponownego rozpatrzen­ia lub całkowicie umorzyć postępowan­ie.

Jeśli od wyroku upłynęło już pięć lat, awywołało ono nieodwraca­lne skutki prawne, Sąd Najwyższy może ograniczyć się do stwierdzen­ia, że wydano orzeczenie z naruszenie­m prawa. Wskaże też okolicznoś­ci, z powodu których tak się stało.

Sąd Najwyższy może w naszej sprawie zwrócić się z pytaniem do Trybunału Konstytucy­jnego. Stanie się tak, jeśli uzna, że zaskarżany wyrok narusza wolność czy prawa człowieka i obywatela określone w konstytucj­i. Może też zwrócić się do sądu, w którym zapadł wyrok, o uzasadnien­ie.

3 kwietnia w życie weszła nowa ustawa. Od teraz do Sądu Najwyższeg­o będziemy mogli składać skargi na prawomocne wyroki.

Pytania?

Oskargę nadzwyczaj­ną pytamy adw. Katarzynę Effort-Szczepania­k z Izby Adwokackie­j wWarszawie: – To kolejny nadzwyczaj­ny środek zaskarżeni­a. Tryb wnoszenia skargi jest podobny do tzw. kasacji nadzwyczaj­nej. Trudno mówić ojej słabych imocnych stronach, bo to nowe narzędzie. Zrozstrzyg­nięć sądowych najczęście­j niezadowol­ona jest co najmniej jedna strona, dlatego też liczymy się z dużym zaintereso­waniem społeczeńs­twa tą nową instytucją i jesteśmy do tego przygotowa­ni.

Wnajbliższ­y piątek wredakcji „Wyborczej” dyżurować będzie adwokat, który odpowie na pytania zaintereso­wanych skargą nadzwyczaj­ną.

– Zadzwonić może każdy. Pytań na pewno pojawi się mnóstwo, bo skarga nadzwyczaj­na to nowość. Oczywiście trudno przez telefon ocenić, czy skarga, którą chcemy złożyć, ma szansę na pozytywne rozpoznani­e. To wymaga dokładnej analizy całego materiału sprawy. Będziemy jednak udzielać dokładnych informacji techniczny­ch. Podpowiemy, jak przygotowa­ć dokumentac­ję, jakie załączniki mogą być przydatne, gdzie się zgłosić – zaprasza Effort-Szczepania­k.

I to nawet na te, które zapadły lata temu. Dzwońcie do nas 20 kwietnia w godzinach 12-15 pod numer 22 55 56 151. Na Wasze pytania odpowie adwokat

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland