JEST WYKONAWCA TRASY N-S

Prezydent zapowiada już ogłoszenie postępowania przetargowego na kolejny odcinek

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - NEKROLOGI -

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji rozstrzygnął przetarg na budowę pierwszego etapu trasy N-S od ronda Mikołajczyka do Szklanej.

– Obudowie trasy N-S mówi się co najmniej od 30 lat. Na początku 2015 roku jasno postawiłem cel: rozpoczęcie budowy tej trasy. Dziś Miejski Zarząd Dróg iKomunikacji rozstrzygnął przetarg na budowę pierwszego odcinka iod dziś rozpoczynamy budowę – ogłosił wczoraj na konferencji prasowej prezydent Radosław Witkowski.

Witkowski przypomniał, że budowa trasy N-S od dworca PKS do Szklanej jest niezbędna ze względu na zaplanowane przez Wodociągi Miejskie roboty na 25 Czerwca. Trzeba będzie ją zamknąć, a bez N-S-ki oznaczałoby to paraliż wschodniej części Śródmieścia.

Przetarg na zaprojektowanie i budowę trasy N-S wygrało konsorcjum Inżynierii Rzeszów i Budromostu Starachowice. Firmy te otrzymają 34,4 mln zł, ale zanim zaczną budowę, muszą przygotować projekt wykonawczy (MZDiK ma już projekt budowlany).

Na odcinku od ronda Mikołajczyka do węzła u zbiegu z Słowackiego N-S-ka ma mieć dwie jezdnie, po dwa pasy w każdym kierunku, a dalej po jednym pasie. W pierwszej kolejności wykonawca ma zbudować węzeł z wiaduktem na Słowackiego.

Inwestycja wymaga wyburzenia zabudowań u zbiegu Czachowskiego iSłowackiego, po stronie przejścia podziemnego pod torami kolejowymi. Samo przejście zostanie zlikwidowane. Piesi i rowerzyści będą mieli wydzielony na wiadukcie ciąg pieszo-rowerowy. Na odcinku od Słowackiego do Żeromskiego trasa N-S pobiegnie bezpośrednio obok torów kolejowych. Uzbiegu trasy ze Szklaną powstanie rondo zwydzielonym prawoskrętem z Żeromskiego (z części biegnącej wzdłuż wiaduktu) wnową trasę.

Ten etap N-S-ki ma być gotowy wpołowie przyszłego roku, ale wczoraj Witkowski wraz ze swoim zastępcą Konradem Frysztakiem ogłosili, że za „kilka tygodni, najpóźniej miesięcy” MZDiK ogłosi przetarg na budowę drugiego etapu trasy N-S od Młodzianowskiej wzdłuż torów do obwodnicy południowej.

Skąd na to wszystko pieniądze, skoro przy otwarciu ofert w przetargu drogowcy poinformowali, że mają na I etap nowej drogi 23 mln zł? Teraz MZDiK rozstrzyga przetarg warty ponad 34 mln zł iwystarczy jeszcze pieniędzy, by rozpocząć w tym roku procedurę na budowę II etapu? Jak mówi Frysztak, wszystkie pieniądze są zabezpieczone wWieloletniej Prognozie Finansowej.

Na N-S-kę w WPF jest 19 mln zł na 2018 r., 20 mln zł na 2019, 10 mln zł na 2020 i 13 mln zł na 2021 r. Pieniądze te mają wystarczyć na I i II etap oraz III – od Szklanej do Struga. Pierwotnie MZDiK na budowę odcinka od dworca PKS do Szklanej miał wydać tylko 19 mln zł zaplanowane na 2018, a ulica miała być gotowa w grudniu. Brakującą kwotę trzeba będzie wziąć z WPF na przyszły rok.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.