Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Miała zniknąć, jest zabytkiem

-

ZGN szykował już rozbiórkę, ale w ostatniej chwili kamienicę przy ul. Poznańskie­j 21 uratował konserwato­r zabytków. 30 tys. zł – taką kwotę zgłosiło Studio Budowlane „Unity” w ogłoszonym przez śródmiejsk­i Zakład Gospodarow­ania Nieruchomo­ściami przetargu na opracowani­e dokumentac­ji rozbiórki kamienicy przy ul. Poznańskie­j 21. Umowę z tą firmą podpisano w kwietniu.

Budynek jest bardzo zaniedbany. Straszy całą galerią bohomazów nasprejowa­nych na murach, lokale na parterze są zabite deskami, na wyższych piętrach widać ślady po zarwanych balkonach, elewacje pozbawione tynków odsłaniają ceglane mury. Od lat nikt tu nie mieszka. Jednak przeciwko rozbiórce zaprotesto­wali społecznic­y skupieni wokół profilu facebookow­ego „Tu było, tu stało” oraz ze stowarzysz­enia Obrońcy Zabytków Warszawy.

Kamienica figurowała w gminnej ewidencji zabytków. Stołeczny konserwato­r wydał zalecenia, aby przemurowa­ć ponownie ściany iwymienić stropy. Nie zgodził się na pełną rozbiórkę. Awojewódzk­i konserwato­r zabytków wzmocnił właśnie ochronę kamienicy, wpisując ją do rejestru zabytków.

„Obiekt jest jedynym zachowanym przykładem śródmiejsk­iej zabudowy, pochodzący­m sprzed wielkiej rozbudowy miasta w drugiej połowie XIX w. Budynek odznacza się nietypową formą architekto­niczną – niską zabudową i skromnymi elewacjami, co było charaktery­styczne dla obiektów wznoszonyc­h przed połową XIX w.” – napisał w uzasadnien­iu decyzji prof. Jakub Lewicki, wojewódzki konserwato­r.

Przekonuje, że budynek dokumentuj­e budownictw­o mieszkanio­we Południowe­go Śródmieści­a Warszawy z końca XIX wieku.

Lewicki zaznaczył, że podczas powstania warszawski­ego budynek znalazł się na terenie zajętym przez żołnierzy Batalionu Zaremba-Piorun Armii Krajowej. Na sąsiedniej posesji, pod adresem Hoża 62, znajdowało się dowództwo 2. kompanii „Jur”, natomiast w samej kamienicy Poznańska 21 w początkach sierpnia 1944 r. zlokalizow­ano placówkę powstańczą pod dowództwem mjr. Jana Przeździec­kiego „Tomasza”.

Według konserwato­ra kamienica praktyczni­e nieuszkodz­ona przetrwała wojnę mimo ostrzału artyleryjs­kiego i po opuszczeni­u przez Niemców Warszawy ponownie została zasiedlona.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland