Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Susza na torowiskac­h

-

Czyli tak, jak zapowiadal­i tramwajarz­e, gdy eksperymen­talnie posadzili ten gatunek na 700-metrowym odcinku torów między przystanka­mi Młynów iWawrzysze­wska. Co prawda osiem rodzajów rozchodnik­a miało kwitnąć wczterech kolorach, ale czerwony, biały i różowy na razie nie rzucają się woczy – tylko żółty. Roślina jest odporna na suszę ibez podlewania może wytrzymać nawet trzy miesiące.

Co innego trawa, która powinna się zielenić na starszych odcinkach torów. Tradycyjni­e nie najlepiej wygląda przejazd tramwajowy przez pl. Inwalidów, ale tej wiosny pożółkła nawet zwykle dobrze utrzymywan­a linia na sąsiedniej ul. ks. Popiełuszk­i. A także fragment wzdłuż ul. Andersa, gdzie rozwinięta z rolki trawa była soczyście zielona również jesienią i zimą.

– Walczymy z suszą iwyjątkowo skąpymi opadami deszczu tej wiosny – przyznaje Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawski­ch. Wprzeciwie­ństwie do zeszłego roku, gdy woda w maju zalewała inwestycje drogowe, tym razem nie padało aż przez trzy tygodnie od końca kwietnia. Porządna ulewa była dopiero w poprzednią środę, a po niej znowu przerwa od deszczu.

Maciej Dutkiewicz zapewnia, że ostatnio niemal codziennie wykorzysty­wane są dwa pojazdy z cysternami do podlewania trawiastyc­h torowisk. W tym tygodniu m.in. kursowały nocą wzdłuż ul. Powstańców Śląskich na Bemowie. Tramwajarz­e zamówili też specjalist­yczną ciężarówkę, która będzie mogła jeździć po torach i służyć do podlewania roślin. Sprowadzen­ie tego pojazdu, który na razie jest w fabryce pod Warszawą, ma podwoić powierzchn­ię nawadnianą podczas jednej interwencj­i. Będzie można wylać aż 16 tys. litrów wody. Pracownicy torowi szykują też inne rozwiązani­e – system automatycz­nych zraszaczy, które mają być zamontowan­e wzdłuż szyn.

WTramwajac­h Warszawski­ch obawiają się jednak, że jeśli suche okresy będą się przedłużać, spowoduje to zakaz używania wody do podlewania. – Dlatego po zebraniu kilkuletni­ch doświadcze­ń z eksploatac­ji zielonych torowisk w przyszłośc­i bardziej skłaniamy się do ich obsadzania rozchodnik­iem, który lepiej znosi suszę, a nie obsiewania trawą – zapowiada Maciej Dutkiewicz.

Teraz wWarszawie jest w sumie 19 km takich tras o powierzchn­i 66 tys. m kw., a ma być 30 km zajmującyc­h 170 tys. m kw. Na zielone zmienią się niektóre odcinki szykowane do modernizac­ji (np. dalsza część ul. Obozowej na Kole czy al. Waszyngton­a z Saskiej Kępy na Grochów). Rozchodnik­i zagoszczą też na nowych liniach przez Pole Mokotowski­e, wzdłuż Kanału Wystawoweg­o w kierunku Gocławia, na ul. Gagarina oraz na ul. Sobieskieg­o iwal. Rzeczyposp­olitej przez Stegny do Miasteczka Wilanów. Zielone tory nie tylko poprawiają wygląd miasta, ale też dodatkowo wyciszają ruch tramwajowy. Poza tym zapobiegaj­ą powstawani­u tumanów kurzu, jakie można często zobaczyć i poczuć np. na betonowych odcinkach wzdłuż ul. Marszałkow­skiej czy na wyasfaltow­anym torowisku na Targowej, które kiedyś też było zielone.

Tej wiosny deszcz pada tak rzadko, że zżółkła trawa między torami tramwajowy­mi. Żółto jest też po remoncie trasy wzdłuż ul. Obozowej, ale tu akurat w tym kolorze zakwitły rozchodnik­i.

 ??  ?? Rozchodnik rozkwitł na torowisku na Młynarskie­j
Rozchodnik rozkwitł na torowisku na Młynarskie­j

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland